Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
[ 1 = 1 ]
" sice vypadá jako nějaká konstrukce jazyka shellu, ale to je jen zdání. Ve skutečnosti je "[
" jen alias pro příkaz test
. V případě bashe jsou oba implementovány jako builtin, pro jiné shelly jde o normální příkazy, které podle okolností najdete v /bin
nebo /usr/bin
. Aby ten příkaz dělal co má, potřebuje dostat správným způsobem oddělené parametry "1
", "=
", "1
" (a v případě "[
" ještě závěrečný "]
", který ignoruje). Proto v "podmínce" nelze beztrestně vynechávat mezery.
#!/bin/bash
a takto to dělat ve všech skriptech, které nechcete mít multi-interpretové
P.S. to cd
tam máte zbytečně, stačí to napsat jako /cesta/k/binárce/binárka
sh je historický shell, který se dnes nepoužívá a místo něj se používají programy (bash, dash), které umí staré sh emulovat.Nie cely svet je Linux, pozor.
A tudíž řešení: změnit úvodní řádek na #!/bin/bash
Tym sa spolahlivo odrovna prenostitelnost napr. na BSD. Ked uz, tak
#! /usr/bin/env bash
P.S. toCo moze a nemusi byt pravda. Zatial cocd
tam máte zbytečně, stačí to napsat jako/cesta/k/binárce/binárka
/cesta/k/binarke/binarkaponecha nezmeneny pracovny adresar, tak
cd /cesta/k/binarke ./binarkapracovny adresar zmeni.
#! /usr/bin/env bashje příspěvek do soutěže o nejzbytečnější spuštění dalšího procesu. O portabilitu se postará instalátor přepsáním shbangů při instalaci, je-li to nutné.
cd
týče, ta je určitě validní
Formulace jsou nepřesné, ale myslím že vzhledem k úrovni tazatele myslím dostatečné...Myslim, ze ani neskuseneho pouzivatela netreba zbytocne pliest skreslenymi informaciami. Zjednodusene informacie su namieste, skreslene nie.
Mimochodem, BSD používá původní Sh?Ako interaktivny shell pouziva BSD
[t]csh
, co je v porovnani s Bourne[-Again] shellom absolutne odlisne udelatko. Zakladny system obsahuje sh
, ktory sa hojne vyuziva na skriptovanie, rovnako ako v Linuxe. Zakladny system ale neobsahuje bash
; ten je povazovany za externu aplikacu. Ak sa doinstaluje z balikov alebo portov, instaluje sa do /usr/local/bin/bash
; preto ta namietka voci pevnej ceste k bash-u v shebangu.
cd
týče, ta je určitě validní
sh
. A bez nich si s tím neporadí ani bash - přesněji řečeno bude to sice dělat to, co tazatel zamýšlel, ale jen šťastnou shodou okolností (doporučuji vyzkoušet s 1=0 a rozmyslet si, proč je i v tomto případě podmínka považována za splněnou).
Tiskni
Sdílej: