Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Řešení dotazu:
Samozrejme nepocitam takove technologie jako je KSM.To bys měl, odhaduju, že minimálně 500MB tím ušetříš. (Záleží na tom, jak stejné ty stroje budou.)
Co me vrta hlavou jaky procesor pouzit, pripadne kolik.Osobně bych to - vzhledem k udávané zátěži - viděl na 4 jádro, popřípadě dvě. Jak je napsáno výše, ten server popisovaný v článku (nebo nějaký srovnatelný) by na to měl být v pohodě.
Pokud byste měl dost RAM, můžete zkusit na disk dát jen backing image a změny držet na ramdisku.Můžeš se trochu rozepsat o tom, jak je tohle myšleno? Předpokládám, že ty změny jsou myšleny na úrovni filesystému nějakým skládacím fs (aufs a podobné) Nebo se pletu a nechá se v RAMdisku držet změny na úrovni bloků oproti image?
Vzal bych procesor AMD kvůli NPTIntel je ještě pořád neumí?
Nebo se pletu a nechá se v RAMdisku držet změny na úrovni bloků oproti image?Jojo, buď pomocí
-snapshot
, nebo robustněji přes qemu-img create -b base
.
Intel je ještě pořád neumí?Hm, tak pokud bych si měl vybrat mezi deseti modely od AMD které jsou na trhu už rok a mezi jedním "Yesterday announced" od intelu, tak to není moc složitá úvaha ;)
Jojo, buď pomocí -snapshot, nebo robustněji přes qemu-img create -b baseProzkoumám, díky.
Hm, tak pokud bych si měl vybrat mezi deseti modely od AMD které jsou na trhu už rok a mezi jedním "Yesterday announced" od intelu, tak to není moc složitá úvaha ;)Ne že bych byl nějaký příznivce Intelu, ale ten článek je rok starý
-drive blabla,cache=writeback
. Na hostovi pak nastavte vyšší opoždění při zápisu (sysctl dirty_writeback_centisecs atp).
RAMdisk musí být sice stejně velký ale může být i děravý, takže do úzkých se dostanete, až když opravdu zapíšete víc než je volného místa.
Ta funkce nemá jen šetřit místo, ale je také obdobou "snapshotování" z jiných VM, tj. základ, ke kterému se lze vrátit plus změny. Navíc lze ten základ sdílet mezi jednotlivými stroji. Pomocí qemu-img také můžete ten změnový soubor zapracovat do toho základního.
Figure 8 shows Oracle 10G OLTP with and without nested paging with RHEL 4.4 running under Xen 3.1. With nested paging, the performance increased by approximately 94%. With para-virtualized (PV) drivers for NIC and storage, the performance increased by 249%.Takže těch Vašich 349 dělají PV ovladače. Každopádně NPT je dobrý bonus a když se mám rozhodnout mezi procesorem který ho má, a který ho nemá, ale má místo něj IOMMU, které mi je na prd, tak si raději pořídím ten bonus. Selský rozum diktuje, že na případ 30 VM by mohlo mít NPT vliv.
Tiskni
Sdílej: