Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.
Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.
Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně
… více »Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.
Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
postfix nastavuji poprve a mam problem s odesilanim mailu na nektere domeny maily zustavaji stale ve fronte connect to galacticwar.eu[88.86.109.226]:25: Connection timed out
nekde jsem nasel necht zkusim komunikaci pres telnet, zda dany server odpovida
telnet smtp.galacticwar.eu
>smtpTrying 88.86.109.228...
>Connected to smtp.ebola.cz.
>Escape character is '^]'.
ehlo galacticwar.eu
>220 mail.ebola.cz ESMTP Ebola.cz
>ehlo galacticwar.eu
>250-mail.ebola.cz
>250-PIPELINING
>250-SIZE 50000000
>250-VRFY
>250-ETRN
>250-STARTTLS
>250-AUTH LOGIN PLAIN
>250-AUTH=LOGIN PLAIN
>250-ENHANCEDSTATUSCODES
>250-8BITMIME
>250 DSN
mail from:
>250 2.1.0 Ok
rcpt to:
>450 4.7.1 : Client host rejected: Greylisted for 2 minutes
po 2min kdyz zkusim znova
rcpt to:
>250 2.1.5 Ok
konfigurace
command_directory = /usr/sbin
config_directory = /etc/postfix
daemon_directory = //usr/lib64/postfix
data_directory = /var/lib/postfix
debug_peer_level = 2
home_mailbox = .maildir/
html_directory = /usr/share/doc/postfix-2.6.5/html
mailbox_command = /usr/lib/dovecot/deliver
mailbox_transport =
dovecot mailq_path = /usr/bin/mailq
manpage_directory = /usr/share/man max_idle = 60s
myhostname = opicak.securitynet.cz
newaliases_path = /usr/bin/newaliases
readme_directory = /usr/share/doc/postfix-2.6.5/readme
relay_domains = mysql:/etc/postfix/mysql_relay_domain_maps.cf
sample_directory = /etc/postfix
setgid_group = postdrop
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, reject_non_fqdn_recipient, permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination
smtpd_reject_unlisted_sender = yes
smtpd_sasl_auth_enable = yes
smtpd_sasl_path = private/auth
smtpd_sasl_type = dovecot
smtpd_tls_cert_file = /etc/ssl/postfix/server.pem
smtpd_tls_key_file = /etc/ssl/postfix/server.key
smtpd_tls_security_level = may unknown_local_recipient_reject_code = 550
virtual_alias_maps = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_alias_maps.cf
virtual_gid_maps = mail:12
virtual_mailbox_base = /var/mail/
virtual_mailbox_domains = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_domain_maps.cf
virtual_mailbox_maps = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_mailbox_maps.cf
virtual_minimum_uid = 8
virtual_transport = dovecot
virtual_uid_maps = mail:8
muze mi nekdo prosim poradit, co mam jeste nastavit, aby postfix odesilal ty maily dal?
Řešení dotazu:
[88.86.109.226]:25: Connection timed out smtpTrying 88.86.109.228...Takze bude problem nekde jinde.. NN
Tiskni
Sdílej: