abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Různé problémy s NB HP 4510s

    9.5.2010 18:10 matata | skóre: 13
    Různé problémy s NB HP 4510s
    Přečteno: 961×
    Ahoj, tři týdny jsem zkoušel ubuntu, ale ted jsem se bohuzel vratil zpetk wondows. Dost me to mrzi, protoze z linuxu jsem byl v mnoha ohledech opravdu nadseny. Skromne si myslim, ze nejsem zadny PC analfabet, z prikazovou radkou se celkem kamaradim a celkove si myslim ze jsem uzivatel spise pokrocily. Opravdu nevim co jsem delal blbe, ale za tri tydny pouzivani linuxu jsem mel vice problemu nez z windows za deset let. Pritom si nemyslim, ze bych se v linuxu nejak stoural. jsem typ uzivatele, ktery nezkousi nic jen tak na blint. Kdyz nevim na 100% co delam tak to nedelam. Navic opravdu jsem nainstalovl jen par software z centra softwaru + virtualbox a skype. Nainstaloval jsem nesvobone ovladace a kodeky dle navodu "Po instalaci" z wiki ubuntu. Nejvetsi problemy asi souviseli z grafikou ati. Stavalo se to, ze napr. jen tak bez mne zname priciny se najednou nesvobodny ovladac tvaril ze neni nainstalovany, ac jsem ho instaloval. Toto se stalo nekolikrat. Dale najednou prestalo fingovat nastaveni jasu. Pri dalsi ciste instalaci ubuntu, mi neslo zaboha ulozit helo k defaultni klicence a pri kazdem restartu systemu to chtelo jak heslo k wifi tak heslo do defautl klicenky. pri dalsim zformatovani disku a nainstalovani ciste instalace ubuntu napr. i presto ze jsem nainstaloval nesvobodny ovladac na wifi STA, se wifi site proste nezobrazovali. A dalsi a dalsi drobne problemy. opravdu me to mrzi a nevim jestli jsem tak tupej nebo mam spatny stroj nebo mam snad jen smulu. Mam HP 4510s, ktery se dokonce v zakladu dodava s Linux Suse, takze by se snad s linuxem nejak kopat nemel. Hlavne mi tedy prislo ze kdyz jsem udelal dvakrat tu samou vec, tak se systm kolikrat zachoval zcela rozdilne. :-( Stve me to. Wokna me fakt prudej a rad bych nejakou distibuci linuxu pouzival, ale mnozstvi problemu uz bylo neunosne. Co si myslite o mem NB HP 4510s? Ma nejaky divny HW pro linux? Ppr. co muzu delat tak blbe ze se to takhle chova, ravdu si myslim, ze nejaka velka lama nejsem. Myslite, ze bych mel treba zkusit nejakou jinou distribuci linuxu?

    Dekuji moc za Vase nazory...

    Odpovědi

    poky74 avatar 9.5.2010 18:23 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...

    Ahoj, kamarád si pořídil tento notes, hodili jsme tam debian testing a naprosto vše jede bez problému.

    Já mám hp 6730s a taktéž vše frčí. Problém bude určitě ta ati grafika...

     

    Třeba bych ti poradil dual boot, primárně používat win a s linuxem si hrát dokud to nebude fungovat :)

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    stativ avatar 9.5.2010 18:23 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Tak zkus OpenSuSE. Určitě z toho vznikne flame, ale s Ubuntu mám jen ty nejhorší zkušenosti.

    Taky bych viděl na problém s tím, že grafika je od ATI. Máš totiž na výběr mezi nestabilními totálně zmrvenými oficiálními ovladači, které jsou neustále pozadu (uznávám, lepší se, ale několik měsíců kašlat na nový xserver je docela humus) ale jsou rychlé, nebo o něco lepšími OSS ovladači, které jsou ale pomalejší (podle testů ale mají občas rychlejší 2D než ofiko ovladače).
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    poky74 avatar 9.5.2010 18:31 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...

    K tomu se přimlouvám, ikdyž to dodávaný opensuse s notebookem bude určitě ohackovaný...

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    9.5.2010 18:34 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Diky moc za rady kluci... Co tedy myslite, spis zkusit open suse nebo debian? o open suse jsem prave cetl ze je plny chyb, ale ted si uvedomuji, ze vlastne primo tento notas je v dodavan s open suse. O debianu mam zase info, ze je dost slozity, pokud nejste vylozene expert na linux. Co tedy navrhujete?
    M!ky8 avatar 9.5.2010 18:38 M!ky8 | skóre: 9 | blog: Miky8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Tady bych byl určitě pro OpenSUSE. Přinejhorším se tam ten Debian dá vždycky narvat.
    9.5.2010 21:18 Miklik | skóre: 27 | Krnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Řek bych, že dnes, je na tom Debian s přívětivosti podobně jako ostatní distribuce a je k němu i dost rad na internetu. Jinak tedy doporučuji verzi testing, která je popředu a na desktopu dobře použitelná. Já používal některé věci i z unstable.

    Pokud si chceš pohrát, tak zkus třebas i Mandrivu, klidně i live.
    Netvrdím to, ale možná je to pravda.
    10.5.2010 13:43 kurlaw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    není dodáván s OpenSUSE, ale se SLEDem
    pushkin avatar 10.5.2010 14:54 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Pokud je dodáván se SLED, tak bych do toho šel - hlavně k němu člověk získá podporu a dostane distribuci s delším než půlročním cyklem, který je dnes tak "trendy."
    Nicky726 avatar 9.5.2010 18:35 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    Zkus OSS ovladače grafiky.
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    9.5.2010 18:45 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    co je oss ovladace?
    Nicky726 avatar 9.5.2010 18:56 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...
    xf86-video-ati, jak se přesně jmenuje balíček v Ubuntu nevím, ale předpokládám, že snad podobně.
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    poky74 avatar 9.5.2010 19:18 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak jsem se (AČ NERAD) vrátil zpět k win 7...

    oss je zkratka pro open source

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    9.5.2010 18:53 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    Upravil jsem název dotazu a zvýraznil v textu problémy. Příště by bylo lepší vynechat ty romány kolem a podorbně popsat, v čem je problém.
    9.5.2010 20:26 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    jasny, omlouvam se, priste budu strucnejsi... :) Uz stahuju suse, tak jsem zvedav :))
    10.5.2010 00:24 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    tak jsem se se svym problemem posunul zhrube sem -> http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/302854

    To je fakt konec se mnou... :D
    10.5.2010 09:36 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    Ahoj, diky moc vsem za ochotu... Nahodil jsem tedy Mint 8 a zatim se to zda celkem v pohode. Akorat jsem to nejak nepochopil, s temi ovladaci v mintu. Po instalaci mi to stejne nabidlo nesvobodne ovladate na wifi a a GK, zatim jsem nainstaloval jen ten na wifinu. Ten na grafiku asi instalovat radsi vubec nebudu. Ale premyslim o OSS ovladaci pro atinu. Jaky na to mate nazor? A kde se da nainstalovat? V spravci balicku ani softwaru ho asi nenajdu ze?
    Nicky726 avatar 10.5.2010 12:09 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    Pokud jsi neinstaloval nesvobodný ovladač, pak máš nainstalovaný svobodný, nejspíš tedy video-ati. A rozhodně ovladač najdeš v repozitářích přes správce balíčků.
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    10.5.2010 13:41 kurlaw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Různé problémy s NB HP 4510s
    (100+1)× ATI nebrat!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.