Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
chmod
. Potrebuju, aby podadresare a soubory adresare sdedily skupinu. Nastavil jsem chmod g+s -R /moje/slozka
. Rekruzivne pro to, aby se zmena aplikovala i na puvodni podadresare a soubory. Ted mam ale prava i na souborech se S
. K cemu je to dobre u souboru? A neni to na skodu?
-p
nebo jej máte nastavený v aliasu pro cp
. vlastnictví skupiny se dědí na nově vytvořený soubor a adresář. Nicméně, s -p
po vytvoření cp
ještě manipuluje vlastnostmi souboru, aby odpovídali předloze. Řešením může v tomto případě výslovně říci, které přenést a které (všechny výchozí bez ownership
, tj:
cp --preserve=mode,timestamp [dalsi_parametry] <zdroj> <cil>Jinak též viz:
chmod(2)
a cp(1)
.
mode
... variantně můžete použít:
--no-preserve=ATTR_LIST don't preserve the specified attributesZde (tento a výše uvedený případ) konkrétně
--no-preserve=mode,ownership
Jak Vám níže psal kolega. Když Vám nějaký program (zde cp
) zavolá chmod
/fchmod
(chown
/fchown
/lchown
v případě výše popisovaných změn vlastníka/skupiny) syscall, tak je celkem jedno, jakou magii nastavíte pro výchozí vlastnosti nově vytvořeného souboru, protože soubor je sice vytvořen podle Vašich představ, ale jeho vlastnosti upraveny. Chování programu lze obvykle usměrnit pomocí předaných parametrů.
chmod(2)
.
Asi lepší metoda, jak docílit toho, čeho chcete (rekurze pouze na adresáře, je):
find /jmeno/adresare -type d -exec chmod g+s {} \;Odčinit to, co jste provedl pak můžete takto (ale pokud tam něco s SGID bylo a nevíte co, tak je to problém:
find /jmeno/adresare -type f -exec chmod g-s {} \;
Tiskni
Sdílej: