Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
#!/bin/bash if [ podminky ]; then echo "Server je jiz spusteni!" else PODMINKA NA SPUSTENI VE SCREENU S PRIRAZENYM PIDEMAsi bych si to predstavoval jako neco ve smyslu "screen -A -m -d -S `PRIKAZ`
ps
nebo /proc/<pid>/*. Nějak se ty aplikace nejspíš liší, tak se zamyslete čím a pak je podle toho rozlište v té vaší podmínce. Nejdříve si zjistěte pidof aplikace
, a pak pro získané pid
s zjistěte, jestli je to ta co myslíte, nebo není.
(Nevím bohužel co myslíte tím "jiný core" a "jiné umístění"). Pokud třeba startovací adresář tak to by snad šlo také zjistit z prostředí.
#!/bin/bash MANGOSDIR=/home/mangos/server if (ps -C mangos-worldd ) then echo "status : OK" else echo "status : DOWN" cd ${MANGOSDIR}/bin screen -d -m -S session_name ${MANGOSDIR}/bin/mangos-worldd fiObdobne i pro realmd, pokud take mrzne. A nakonec pridat zaznam do cronu aby to treba kazdou minutu kontroloval.
screen
je proč přesně? Aby docílil toho, co dělá nohup
? Nebo se ten server za běhu interaktivně ovládá a tak na to mám sezení, do kterého se mohu přihlásit?
Nicméně zpět k tazateli: když jste zmínil dvě různé cesty k binárce, tak to bude asi Vaše nejsnazší řešení. Když spustíte s plnou cestou a pak třeba i z ps
to vylámete snadno (ps -o cmd
).
Vaše konstrukce s podmínkou není problém, prostě si napíšete funkci bezi(identifikator_instance)
, která bude vracet true
/false
podle stavu dané instance a podmínka se podle toho zachová.
Pokud byste to mocí mermo chtěl řešit přes PID, musel byste si ho někam pro jednotlivé instance zapisovat při startu (zřejmě /var/run
a pak s ním pracovat).
screen
se v tomhle pripade pouziva proto, ze ten deamon funguje zaroven jako konzole (neni nutna, ale casto se tak vyuziva).
Kazdopadne zapisovani PID po startu by melo byt v tomto pripade samozrejmosti.
Ale nerozumim tomu proc tam mangos-worldd
bezi 2x, pokud na tom serveru jede jediny realm, tak neni duvod, aby tam ten proces byl vicekrat. Pokud je tak pojmenovan ten restartovaci skript, tak to je samozrejme chyba, ten by mel byt napr. mangos-restarter.sh
.
/proc/<pid>
obou procesů? Nenašel jste žádný rozdíl? Na pid se už vykašlete, tím "přiřadit asi nepude" jsem myslel "přiřadit určitě nepude".
nejak evidoval ten mangos-worldd ktery potrebuju
Jak jsem již řekl, zamyslete se a řekněte, jak rozlišujete vy ten magnos-worldd
který potřebujete.
Server je zkompilovaný na stejný verzi a jako /bin pro spusteni je mangos-worldd jenze ten se kompiluje u vsech verzi, tudiz v ps, top je 2x mangos-worldd
Liší se tedy poloha binárky? Může pomoct /proc/<pid>/exe
a podobně.
fork()
žádné parametry nemá.
Krom toho, že i kdyby to šlo, tak by to byl problém, protože dané pid byste také musel být schopen rezervovat, aby je náhodou nedostalo něco jiného.
Asi na to budete muset jít jinak. Napadají mě dvě varianty:
ps
nebo se pohrabat v /proc/<PID/>
.
lsof
nebo zahrabat v /proc/$$/fd/
.
Tiskni
Sdílej: