OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Firma TRANSCEND doporučuje originál formát ext-HDD FAT32 přeplácnout na NTFS a poskytuje k tomu i SW.
Připojit/mount-nout NTFS v Ubuntu není problém, ani na NTFS zapisovat.
Co poradíte?
V čem jsou výhody a nevýhody?
Procento využití kapacity je lepší u NTFS?
+ NTFS údajně se lépe obnoví.
+ NTFS má menší náchylnost k fragmentaci.
+ FAT32 dobrý a zaběhlý standard s malou režií.
+ NTFS údajně se lépe obnoví.
Tady mne vyvádí ze "zaběhlých omylů"?
NTFS vs. FAT32
Myslím, že se musí k vůli UDF doinstalovávat ovladače do starších hodně rozšířených operačních systémů (MS-Windows XP, možná i Vista). Tuším, že většinou užívají něco od NERO či Roxio.
Vzhledem k tomu, že tam budu mít fotky a videa a budu to vláčet sebou po různých známých s různými systém, tak to není dobré.
convert písmeno jednotky: /fs:ntfs, někdy napíše, že nemá přístup na disk pro výhradní mod, tak se convert udělá po bootu. NTFS dokáže být o hodně rychlejší při kopírování menších souborů než FAT32, no já bych volil NTFS jistě.
Tiskni
Sdílej: