Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím
Mám najnovšie *buntu presnejšie LinuxMint LXDE.
Mám svoj priečinok kde mám moje skripty a iné spustitelné súbory. K týmto chcem mať prístup z konzole a so spúštača aplikácii (grun, dmenu a podobne).
Preto som cestu pridal do premennej $PATH v profile bash takto:
obsah súborov:
/home/tomolc/.bash_profile: source /home/tomolc/.bashrc
/home/tomolc/.bashrc: source /media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc
media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc: export PATH=$PATH:/media/b_usb/tomolc/skripty:/media/b_usb/programy/bin
v súbore bashrc mám zadefinované okrem toho aj ďalšie funkcie preto som celú konfiguráciu sústredil do jedného súboru.
Keď sa prihlásim ako root (s príslušne upravenými cestami) všetko funguje. v termináli mám dostupné skrypty aj v GTK spúšťači a dmenu sú dostupné. Keď sa prihlásim ako user tomolc skripty sú dostupné len v terminýly. Dmenu ani grun ich nevidia. Spúštače vidia len štandardné /usr/bin /bin a podobne
Pre bežného užívatela treba ešte niekam tieto cesty dopísať?
Čiastočne nastal posun vpred.
Keď rundialog pustím z konzole tak všetko funguje. Keď ho pustíím priamo z LXDE (z X) tak moje pridané cesty nezahrnie do vyhladávnai spustitelných súborov.
Zrejme treba nejako Xserveru predať exort požadovanýchh ciest.
Vie niekto ako?
Ďakujem
Tiskni
Sdílej: