abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:00 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »

    lkocman | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 05:55 | IT novinky

    Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    dnes 04:44 | IT novinky

    Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Nová verze

    Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).

    |🇵🇸 | Komentářů: 13
    17.8. 18:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.8. 13:33 | Zajímavý článek

    Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2434 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník

    Dotaz: Linux cez BootPart

    19.6.2003 17:35 Smeto
    Linux cez BootPart
    Přečteno: 206×
    Neviete mi prosim niekto poradit ako vyriesit nasledovny problem: Mam na jednom disku WinXP a Linux. Jednu particiu NTFS, a linux particie boot,root,swap (ext3). Ako zavadzac pouzivam Lilo. Potrebujem zalohovat pod WinXP Linux particie. Zalohujem pomocou DriveImage 2002.Pokial som pouzival namiesto Mandrake RedHat a zavadzac Grub (umiestneny do prveho bloku boot particie linuxu), a standardny WinXP MBR cez ktory som odstartoval programcek "bootpart" (inac odporucam : http://www.winimage.com/bootpart.htm), ktory potom odpalil Grub a nasledne grub zaviedol jadro Linuxu. No a konecne uz k problemu ... Po naistalovani Mandrake a prejdeni na Lilo, ktory mam umiestneny v MBR namiesto WinXP MBR, pouzivam bez problemov jak WinXp, tak Mandrake, akurat pod Win mi Drive Image hlasi chybu, ze nepozna Linux particie (pritom pri Red Hat-e som tiez pouzival Ext3, tak ako aj teraz a je to vlastne len ext2 so zurnalovanim, takze ju musi Drive Image poznat). Problem bude asi to LILO ... napadlo ma, ze by som ho umiestnil do prveho bloku boot particie linuxu a do MBR by som dal WinXP MBR a cez Bootpart odstartoval Lilo... teda to iste riesenie ako z Red Hatom a Grub-om, lenze s Lilo-m. Co myslite, bude to tak fungovat ??? A ako dostanem LILO do prveho bloku boot partice linuxu ??? A ako mu (LILO-vi) poviem, odkial ma zavadzat jadro ??? Fuuu ... uz ma aj ruky bolia ... kazdopadne ak ste vydrzali citat do konca a date mi radu, mate to u mna ;o) Dakujem

    Odpovědi

    19.6.2003 17:58 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Linux cez BootPart
    v /etc/lilo.conf je radek boot = /dev/hdanevimcotamas tak si tam zmen kam to chces (napis si tam parcelu s tim linuxem) a pust lilo, tim se ti lilo nainstaluje na zadany oddil
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    19.6.2003 18:24 Zaphod | skóre: 37 | blog: zaphod_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Linux cez BootPart
    Presne tento problem som riesil na notebooku. Su to si 4 mesiace takze treba pozriet na man stranky ci je dobra syntax :-)
    1. Vratil som MBR XP pomocou lilo -s /boot/boot.0300 -u /dev/hda Cislo 0300 sa moze lisit - treba pozriet.
    2. zmenil som boot=/dev/hda na boot=/dev/hda? v lilo.conf (? - kde je root linuxu, tam umiestni boot sektor), prikaz lilo nech ho urobi.
    3. Urobil som boot part - ale Linux nebootoval. Talze som rucne vytvoril subor s boot sektorom
    dd if=/dev/hda? of=bootsec1.lnx bs=512 count=1
    4. nabootoval som XP, pomocou explore2fs preniesol bootsec1.lnx na C: a na koniec boot.ini pridal riadok
    C:\bootsec1.lnx="Linux"
    Dual boot cez XP fungoval
    Ak pojde boot part body 3. a 4. netreba.Treba si dopredu stiahnut explore2fs pre kopirovanie a mat poruke Linux rescue cd keby sa nieco nepodarilo. !!Boot sektor sa musi kopirovat po kazdej zmene (napr. update jadra)
    20.6.2003 08:01 Smeto
    Rozbalit Rozbalit vše Linux cez BootPart
    Dakujem za rady. Pomohli :o) Co sa tyka toho vytvarania bootsec1.lnx, tak toto myslim dokaze aj Bootpart sam o sebe, zavolas ho "bootpart X BOOTLINX.BIN "Linux"", kde X je prave tvoja particia s Linuxom co obsahuje Lilo. Teda ja ked som to robil este povodne s Red Hatom a Grub-om, takto som sa elegantne vyhol kroku 3 a 4. A hovoris teda, ze so zalohovanim pod Win no problem ?
    20.6.2003 12:49 Zaphod | skóre: 37 | blog: zaphod_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Linux cez BootPart
    Bootpart znovu vyskusam. Zalohy som robil pomocou NortonGhost - obdoba DriveImage. Zacinam pozivat Partimage, vyhovuje mi - mam rad veci zalozene na boot CD. Dnes je o nom clanok na www.linuxzone.cz
    20.6.2003 13:33 Smeto
    Rozbalit Rozbalit vše Linux cez BootPart
    Dik za radu. Na PartImage som sa chystal uz dlhsie pozriet, ten clanok mi dodal to prave odhodlanie :o)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.