Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Chtěl jsem se zeptat, zda někdo neprovozujete VirtualBox a v něm legální OEM Windows. Jde mi konkrétně o to, pokud virtuál přesunu na jiný hardware, zda se v něm nezmění hardwarové ID, podle kterého Microsoft kontroluje, jestli se jedná stále o stejný počítač.
Musím si celkem rychle rozmyslet, zda koupit krabicovou nebo OEM licenci Windows Server 2008 a rozdíl v ceně je celkem hodně znát. Snažím se zatím najít způsob, podle čeho je toto ID generováno, ale zatím bez úspěchu.
Předem díky za jakékoli postřehy
Řešení dotazu:
Díky za popostrčení. Podařilo se mi díky tomu najít zajímavé informace a přinejmenším mám potvrzené, že z desktopových Windows se nesmí žádné z nich virtualizovat. Výjimkou je pouze verze Enterprise Virtualized Desktop.
Co mne docela šokovalo je to, že třeba změna jazykové mutace je v rozporu s EULA, výjimkou jsou verze Ultimate. Na desktopových Windowsech nelze provozovat žádnou serverovou službu (jakéhokoliv výrobce) více jak pro jednoho uživatele. A podobných věcí, které jdou, ale přitom nejsou legální, je tam více...
Zítra zkusím zavolat na tu jejich linku, zda mi dokáží poradit, jaké licenční řešení se do mé situace nejvíce hodí. Jestli mi neporadí tam, tak nevím. Dnes se mi nepodařilo narazit na žádného obchodníka, který by dané problematice rozumněl.
Taky mi to přijde dosti chaotické. Řešil jsem jeden server s 20 klienty a potřeboval jsem na to půl dne a spoustu nervů. Každý obchodník tvrdil něco jiného a na M$ infolinku jsem musel volat dvakrát než jsem zjistil, co vlastně musím nakoupit, abych zbytečně nevyhodil peníze a přitom vše odpovídalo licenčním podmínkám.
Pro každou verzi i edici systému je trochu jiná licence, pak existují různé variace typu OEM, FPP, OLP, SA...které to celé ještě více tříští.
Jinak co se týče terminal services, našel jsem zajímavý produkt XPUnlimited, který umožní provozovat obdobu terminal serveru s neomezeným počtem klientů. Když vezmu v úvahu, že jedna TS/RDS licence stojí cca 2500Kč, dá se tím ušetřit dost peněz. Otázkou je, zda jeho používání není v rozporu s licencí MS.
Tiskni
Sdílej: