Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
A jak získám ten fulltext?
Navíc, chtěl jsem teď vypnout integrovanou zvukovou kartu v BIOSU, aby se to nemydlilo s externí zvukovou kartou, ale prohledal jsem celý BIOS a o zvukových zařízení a podobných věcech je tam pendrek, žádná taková položka tam není, narozdíl od mého stolního počítače.
Za celou dobu, od toho, co mi všechno fungovalo, až po nové zapnutí počítače, a i potom, jsem USB zvukovou kartu neodpojoval. I teď je připojená. Nepřetržitě připojená.
V okně Ovládání hlasitosti nemám čudlík "obnovit seznam". Jenom dole mám čudlík "zobrazit" a ikdyž ho na kartě vstup nastavím, aby zobrazoval všechny vstupní zařízení, nepomůže to. Podobně taky na kartě výstup. Nepomůže mi ani když dám zobrazit všechno. Externí zvuková karta se neobjevuje, jenom intergrovaná.
Nepříjde mi dobré, kdybych musel před vypnutím notebooku zvukovou kartu z USB vytáhnout a po zapnutí notebooku tu zvukovou kartu znovu zastrčit. To bych tu zvukovou kartu musel vytahovat a zastrkávat pořád. Protože já ten notebook používám často a pokaždé ho používám pro zpracování zvuku, nic jiného na tom notebooku skoro nedělám.
Zkusil jsem tu zvukovou kartu ovládnout pomoci příkazu alsamixer a když jsem přitom použil F4 pro capture, není žádná páčka, ale jenom nápis This sound device does not have any capture controls. Zdá se mi divné, kdyby tato karta, nebo vůbec některé zvukové karty nedovolovaly ovládat hlasitost vstupu. Ovládání hlasitosti vstupu a výstupu je přece softwarová záležitost, je to věc správce zvuku (jako je KMix, pulseaudio, alsamixer a podobně).
Další zjištění: Zkoušel jsem nahrávat do Audacity ze vstupu zvukové karty USB. Když na PulseAudiu v okně Ovládání hlasitosti hýbu páčkama hlasitosti vstupu USB zvukové karty, má to na to vliv, jak nahlas to v Audacity nahrává, hlasitost můžu měnit. V okně Ovládání hlasitosti pod páčkama ovládání vstupu USB zvukové karty je dokonce i proužek, ve kterém se pohybuje pásek podle zvuku. Když s těmi páčkami hýbu a měním hlasitost, tak je to dokonce na tom proužku vidět. Když jsem si nahrávku z Audacity poslechl, opravdu tam byla zvýšená a snížená hlasitost, přesně, jak jsem to dělal, takže fungovalo to. Potom jsem Audacity ukončil. Stále ještě páčky pro vstup do zvukové karty USB fungují, sice nic neslyším, ale stále to vidím na tom proužku. Stačí ale pustit Qjackctl a ten proužek v tom okně Ovládání hlasitosti pod páčkama pro vstup zvukové karty USB zatuhne někde uprostřed a už ty páčky na něj nemají vliv. Ještě dříve, než zapnu Jack. Když jsem spustil Jack a provedl propojení, zvuk slyším a přesvědčil jsem se, že v okně Ovládání hlasitosti páčky pro úroveň vstupu USB karty nic nedělají, ikdyž s nimi hýbu jak chci, hraje pořád stejně nahlas.
Další věc: Nepomáhá mi ani příkaz alsamixer, ani alsymixer -c0. Když pomoci F6 vyberu USB zvukovou kartu, a potom pomoci F4 zobrazím vstup, zase nemám žádnou páčku, jenom nápis This sound device does not have any capture controls. A to ikdyž nemám zapnutý ani Jack, ani Qjackctl. Dokonce ikdyž ovládání hlasitosti vstupu pro zvukovou kartu funguje pomoci Pulseaudio-Ovládání hlasitosti, a ikdyž se správná funkce těch páček projevuje i při nahrávání v Audacity. Tak v Alsamixeru stále nejsou ty páčky u vstupu, jenom ten nápis.
Nemůžu si pomoct, ale někde bude softwarová vada.
cat /proc/asound/cardsmi píše:
0 [Intel ]:HDA-Intel - HDA Intel HDA Intel at 0xf0700000 irg 22 1 [default ]: USB-Audio _ USB CODEC Burr-Brown from TI USB Audio CODEC at usb-0000:00.1d.0-1,full sPomohlo by, když do /etc/modprobe.d/alsa-base.conf nakonec souboru připíšu
options hw: default index=0 options hw: Intel index=1Nebo to nemám dělat, protože by to bylo na škodu?
Tiskni
Sdílej: