V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
A jak získám ten fulltext?
Navíc, chtěl jsem teď vypnout integrovanou zvukovou kartu v BIOSU, aby se to nemydlilo s externí zvukovou kartou, ale prohledal jsem celý BIOS a o zvukových zařízení a podobných věcech je tam pendrek, žádná taková položka tam není, narozdíl od mého stolního počítače.
Za celou dobu, od toho, co mi všechno fungovalo, až po nové zapnutí počítače, a i potom, jsem USB zvukovou kartu neodpojoval. I teď je připojená. Nepřetržitě připojená.
V okně Ovládání hlasitosti nemám čudlík "obnovit seznam". Jenom dole mám čudlík "zobrazit" a ikdyž ho na kartě vstup nastavím, aby zobrazoval všechny vstupní zařízení, nepomůže to. Podobně taky na kartě výstup. Nepomůže mi ani když dám zobrazit všechno. Externí zvuková karta se neobjevuje, jenom intergrovaná.
Nepříjde mi dobré, kdybych musel před vypnutím notebooku zvukovou kartu z USB vytáhnout a po zapnutí notebooku tu zvukovou kartu znovu zastrčit. To bych tu zvukovou kartu musel vytahovat a zastrkávat pořád. Protože já ten notebook používám často a pokaždé ho používám pro zpracování zvuku, nic jiného na tom notebooku skoro nedělám.
Zkusil jsem tu zvukovou kartu ovládnout pomoci příkazu alsamixer a když jsem přitom použil F4 pro capture, není žádná páčka, ale jenom nápis This sound device does not have any capture controls. Zdá se mi divné, kdyby tato karta, nebo vůbec některé zvukové karty nedovolovaly ovládat hlasitost vstupu. Ovládání hlasitosti vstupu a výstupu je přece softwarová záležitost, je to věc správce zvuku (jako je KMix, pulseaudio, alsamixer a podobně).
Další zjištění: Zkoušel jsem nahrávat do Audacity ze vstupu zvukové karty USB. Když na PulseAudiu v okně Ovládání hlasitosti hýbu páčkama hlasitosti vstupu USB zvukové karty, má to na to vliv, jak nahlas to v Audacity nahrává, hlasitost můžu měnit. V okně Ovládání hlasitosti pod páčkama ovládání vstupu USB zvukové karty je dokonce i proužek, ve kterém se pohybuje pásek podle zvuku. Když s těmi páčkami hýbu a měním hlasitost, tak je to dokonce na tom proužku vidět. Když jsem si nahrávku z Audacity poslechl, opravdu tam byla zvýšená a snížená hlasitost, přesně, jak jsem to dělal, takže fungovalo to. Potom jsem Audacity ukončil. Stále ještě páčky pro vstup do zvukové karty USB fungují, sice nic neslyším, ale stále to vidím na tom proužku. Stačí ale pustit Qjackctl a ten proužek v tom okně Ovládání hlasitosti pod páčkama pro vstup zvukové karty USB zatuhne někde uprostřed a už ty páčky na něj nemají vliv. Ještě dříve, než zapnu Jack. Když jsem spustil Jack a provedl propojení, zvuk slyším a přesvědčil jsem se, že v okně Ovládání hlasitosti páčky pro úroveň vstupu USB karty nic nedělají, ikdyž s nimi hýbu jak chci, hraje pořád stejně nahlas.
Další věc: Nepomáhá mi ani příkaz alsamixer, ani alsymixer -c0. Když pomoci F6 vyberu USB zvukovou kartu, a potom pomoci F4 zobrazím vstup, zase nemám žádnou páčku, jenom nápis This sound device does not have any capture controls. A to ikdyž nemám zapnutý ani Jack, ani Qjackctl. Dokonce ikdyž ovládání hlasitosti vstupu pro zvukovou kartu funguje pomoci Pulseaudio-Ovládání hlasitosti, a ikdyž se správná funkce těch páček projevuje i při nahrávání v Audacity. Tak v Alsamixeru stále nejsou ty páčky u vstupu, jenom ten nápis.
Nemůžu si pomoct, ale někde bude softwarová vada.
cat /proc/asound/cardsmi píše:
0 [Intel ]:HDA-Intel - HDA Intel HDA Intel at 0xf0700000 irg 22 1 [default ]: USB-Audio _ USB CODEC Burr-Brown from TI USB Audio CODEC at usb-0000:00.1d.0-1,full sPomohlo by, když do /etc/modprobe.d/alsa-base.conf nakonec souboru připíšu
options hw: default index=0 options hw: Intel index=1Nebo to nemám dělat, protože by to bylo na škodu?
Tiskni
Sdílej: