V pátek 6. a sobotu 7. března proběhl v pražském sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Hackathon veřejné správy 7.1. Publikovány byly vytvořené aplikace. V kategorii projektů rozvíjených z krajského kola zvítězil tým „Mackokládi“. Čtyři středoškoláci ze Dvora Králové uspěli s aplikací KompaZ. Jde o digitálního průvodce, který pomůže s rychlou a srozumitelnou orientací v životních i krizových situacích „krok za krokem“. Aplikace
… více »QGIS, svobodný desktopový GIS, byl vydán v nové hlavní verzi 4.0. Změny zahrnují několik nových analytických a editačních funkcí, rozšíření podpory 3D, více možností úprav uživatelského rozhraní či mnoho dalších zlepšení použitelnosti. Řada 3.44 má aktualizace plánovány do září.
Dan Blanchard vydal knihovnu pro Python chardet v nové verzi 7.0.0. S novou verzí byla knihovna přelicencována z LGPL na MIT. Souhlasili s tím všichni přispěvatelé? Dan Blanchard souhlasy vůbec neřešil. Zaúkoloval umělou inteligenci (Claude), aby knihovnu zcela přepsala a výslovně jí nařídil, aby nepoužila žádný LGPL kód. Dan Blanchard tvrdí, že se jedná o clean room design. Protistrana argumentuje, že umělá inteligence byla trénována
… více »Andy Nguyen si na svou herní konzoli PlayStation 5 (PS5) pomocí exploitu Byepervisor nainstaloval Linux (Ubuntu). V Linuxu si spustil Steam a PS5 tak proměnil v Steam Machine. Na PS5 může hrát hry, které jsou vydané pouze pro PC a jsou na Steamu [Tom's Hardware].
Správce sbírky fotografií digiKam byl vydán ve verzi 9.0.0. Jedná se o větší vydání provázené aktualizacemi knihoven. Mnoho dílčích změn se vedle oprav chyb týká uživatelského rozhraní, mj. editace metadat.
Byla vydána verze 2026 distribuce programu pro počítačovou sazbu TeX s názvem TeX Live (Wikipedie). Přehled novinek v oficiální dokumentaci.
Jihokorejská Národní daňová služba (NTS) zabavila kryptoměnu Pre-retogeum (PRTG) v hodnotě 5,6 milionu dolarů. Pochlubila se v tiskové zprávě, do které vložila fotografii zabavených USB flash disků s kryptoměnovými peněženkami spolu se souvisejícími ručně napsanými mnemotechnickými obnovovacími frázemi. Krátce na to byla kryptoměna v hodnotě 4,8 milionu dolarů odcizena. O několik hodin ale vrácena, jelikož PRTG je extrémně nelikvidní, s denním objemem obchodování kolem 332 dolarů a zalistováním na jediné burze, MEXC [Bitcoin.com].
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů Linux From Scratch 13.0 a Beyond Linux From Scratch 13.0. Pouze se systemd.
Byla vydána nová stabilní major verze 25.12 linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Jedná se o nástupce předchozí major verze 24.10. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Podporováno je více než 2200 zařízení.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za únor (YouTube). Odstraněn byl veškerý kód napsaný ve Swiftu. JavaScriptový engine LibJS byl reimplementován v Rustu.
Zdravím,
zkouším si doladit ovládání svého notebooku, který (bohužel) má víc ACPI neduhů, než starší Thinkpad modely, jmenovitě třeba 15 úrovní brightness (znatelný rozdíl je jen mezi 0, 1-14 a 15, cokoli mezi 1-14 skoro nejde poznat), apod.
Původně jsem byl překvapen, co všechno jede bez thinkpad-acpi, v podstatě vše až na hotkeye. Ty jsou zas všechny pěkně exportovány (po modprobu) přes ACPI, takže si mohu přiřadit eventy, jaké chci, pomocí acpid (tzn. mute jen na mute, vol up/down na unmute, ..).
Háček je v tom, že některé horké klávesy si zachovávají svou firmwarovou funkčnost, třeba Fn+F2 (screenlock), který používám jako "max brightness" kombinaci. Ta "funkčnost" způsobuje skutečný "screen lock", v mém případě to ztlumí alsa Master output, pomůže jen manuální unmute, tzn. amixer cset "iface=MIXER,name='Master Playback Switch'" on nebo opětovný stisk Fn+F2.
Četl jsem něco o (un)maskingu horkých kláves pro thinkpad-acpi v Documentation/* ve zdrojácích kernelu, zkusil jsem pár kombinací flagů, ale nezdá se, že by to vypínalo skrytou funkci Fn+F2.
Budu vděčný za jakékoli rady / zkušenosti / postupy.
Zapomněl jsem na verze; kernel 2.6.34, userspace Debian Squeeze.
"vypnutí" dané horké klávesy je možné přes /proc/acpi/ibm/hotkey (nebo odpovídající sysfs položkou), ale to je opravdu "vypnutí" -- vypne to mute, ale i ACPI event.
Začínám mít podezření, že to mutuje kernel (resp. nějaká alsa součást) - vypnutí acpid nepomůže od mute, možná je to spíš bug, než feature. Opět uvítám jakékoli tipy.
Jen hlásím, že problém je na 2.6.35 vyřešen. Nepodařilo se mi najít specifický commit, ale screenlock už nemutuje audio.
Pozn. pro uživatele starších kernelů; CONFIG_THINKPAD_ACPI_ALSA_SUPPORT tohle myslím řeší - můj problem byl v tom, že mi nevyhovovalo 20 úrovní hlasitosti na tlačítkách, chtěl jsem 5 úrovní a řídit je speciálními skripty z /etc/acpi/events (vč. thinkpad-like mute tlačítka). Pokud vám nevadí klasické volume ovládání (a tedy ten thinpad_acpi subdriver), neměli byste mít problém se screenlockem.
Tiskni
Sdílej: