Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
Rozhodnul jsem se vratit k verzi RedHat 7.0 a HLE !!!<BR> Pri instalovani distribuovane ceske verze RedHat 7.0<BR> se objevi dotaz hned po vyberu ceskeho prostredi,<BR> zda mam SCSI zarizeni a pokud odpovim ANO nabizi se<BR> mimo jine i paralelni ZIPdrive Iomega.<BR> Instalaci 7.0 jsem dokoncil a ZIPdrive <BR> po uprave fstab<BR>
/dev/sda4 /mnt/zip100 vfat user,exec,dev,suid,rw 0 0<BR>
chodi OK.<BR>
Jak nainstalovat SCSI ovladac pro ZIPdrive Iomega pro RedHat 7.1 ???<BR> Pri zavadeni Linux RedHat 7.1 hlasi, <BR> ze /dev/sda4 neni platnym blokovym zarizenim.<BR>
Vubec jsem nenasel v /proc/scsi.<BR>
Diky za radu, hezky den.
ten link je http://hardware.penguin.cz/vypis.php3?ceho=dotaz&cislo=347<BR>
Ted by to melo byt jiz zcela jasne;<BR>
nejak mi to w3m spakovalo
<BR>
/proc/scsi<BR>
Je moje usuzovani spravne? Jak jinak zjistit, ze je podpora SCSI v jadru Linux 2.4.2-2?
pokud mas spravne zkompilovane jadro, tak pote naleznes adresar /proc/scsi/ppa.<BR> Pokud ne, tak nezbyva znovu zkompilovat jadro a pridat jako modul ovladace pro IOMEGA ZIP - ppa. Nejsem si jist, ale mam pocit ze jadro 2.4.2-2 z distribuce RH 7.1 CZ jiz ext.ZIP podporuje.
Jak zjistit? Blbe, pokud je to vlastni jadro, mel by si sam dobre vedet co je zac. Pokud je to distribucni (nevim, nepouzivam) tak najdes .config nekde ve zdrojacih tohoto jadro, popr. na distribucnim CD. (v pripade slackware je v adresarich ve kterych jsou jadra).<BR>
Pokud by pripadne byl v jadre, poznas to podle /proc/devices ci tak nejak. Pokud je v modulech, mel bys mit nasledujici moduly:<BR>
<BR> scsi_mod<BR> sd_mod<BR> ppa<BR><BR>
Pokud je nemas, ci mas jeste dalsi exotiku, vykasli se na distribucni jadro a sprovozni si vlastni podle navodu. I kdyz si myslim, ze distributor by takovouto zakladni vec mel pamatovat.<BR>
Jeste si uvedomuji, ze nekdy v rannych (.4-test, nebo mozna 2.3, uz si nepamatuji
se automaticky nechtel loadovat prave modul sd_mod.<BR>
Jeste se podivam do sveho modules.conf, jestli je to aktualni.<BR>
Nejlepe vyzkousis:
<BR> modprobe -v parport_pc<BR> modprobe -v ppa<BR> modprobe -v sd_mod<BR>(pripadne jen sd)<BR>
Sice je to zbytecne, jak jsem rikal melo by se vse loadovat naraz, ale v pripade ze ne budes uspesny a automaticky se modul neloaduje, tak si ho pridej do modules.conf<BR>
Priklad za vsechny. Idiotsky uz trikrat zmenili kodovani cestiny. Dale. Kdyz mi nekdo posle dokument v jejich Wordu (coz je bohuzel temer na 100 procent), tak mi ten jejich debilni legalni Word ohlasi, ze mi dokument neotevre, at si koupim novy za 6 tisic, protoze odesilatel (zpravidla statni urad, ktery si novy Word koupi z mych dani) ma zase novy Word.<BR>
Hezky den a diky nejen tobe za vsechny rady.<BR> Vic uz se nebudu vyjadrovat. Nechci, aby se z tohoto mista stalo udrbane www.zive.cz<BR>
regine@centrum.cz<BR>
zjistuje.<BR>
Moc se tedy jeste jednou omlouvam; Co se totiz mnozi stale stejne dotazy<BR>
na ZIP mechaniku, tak uz pisi primo hlubsi kontroly a premysleni, navic <BR>
mam ted pristup na net jen z dial-upu, nebo z knihovny kde nefunguje<BR>
vubec nic
Takze potom stihat vsechno naraz se proste neda. Snazil jsem<BR>
se tedy v dobre vire pomoci.<BR>
Jasne, z MIPSem (ci alphou) misto mozku nespadl nikdo, to beru.<BR>
Hezky tesne poInvexovy den vsem.<BR>
Mejte se,<BR>
Dave<BR>
VYPIS OBSAHU /proc/modules
<BR> lp 5264 0 (autoclean)
<BR> autofs 11136 1 (autoclean)
<BR> ipchains 38944 0 (unused)
<BR> parport_pc 17808 1 (autoclean)
<BR> parport 25856 1 [lp parport_pc]
<BR> nls_iso8859-1 2880 1 (autoclean)
<BR> nls_cp437 4384 1 (autoclean)
<BR> vfat 9168 1 (autoclean)
<BR> fat 32832 0 (autoclean) [vfat]
<BR> usb-uhci 20848 0 (unused)
<BR> usbcore 49632 1 [usb-uhci]
<BR>
<BR> NENASEL JSEM /proc/modules.conf
<BR>
<BR> VYPIS OBSAHU /proc/devices
<BR> Character devices:
<BR> 1 mem
<BR> 2 pty
<BR> 3 ttyp
<BR> 4 ttyS
<BR> 5 cua
<BR> 6 lp
<BR> 7 vcs
<BR> 10 misc
<BR> 29 fb
<BR> 36 netlink
<BR> 128 ptm
<BR> 136 pts
<BR> 162 raw
<BR> 180 usb
<BR>
<BR> Block devices:
<BR> 1 ramdisk
<BR> 2 fd
<BR> 3 ide0
<BR> 9 md
<BR> 22 ide1
<BR>
<BR> PO ZADANI
<BR> modprobe -v parport_pc
<BR> SE NIC NEVYPSALO
<BR>
<BR> PO ZADANI
<BR> modprobe -v ppa
<BR> VYPIS
<BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/scsi_mod.o
<BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/scsi_mod.o
<BR> Symbol version prefix ''
<BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/ppa.o
<BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/ppa.o
<BR>
<BR> PO ZADANI
<BR> modprobe -v sd_mod
<BR> VYPIS
<BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/sd_mod.o
<BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/sd_mod.o
<BR> Symbol version prefix ''
<BR>
<BR> ZIPdrive Iomega MECHANIKA SE ROZBEHLA !!!
<BR>
<BR> a prikazem
<BR> /bin/mount /mnt/zip100
<BR> SE DISKETA NAMONTOVALA
<BR>
<BR> Nadale pri natahovani hlasi pro fstab
<BR> Mounting: local lilesystems
<BR> mount: /dev/sda4 unknow device
<BR>
<BR> Po pravde, celemu procesu rozumim jen napul.
<BR> Co s tim dal?
<BR> Ale i tak jsem spokojen, ze mi ZIPdrive jde.
<BR> Byl bych rad, kdybych prikaz
<BR> modprobe -v sd_mod
<BR> mohl nekam standardne zabudovat/zapsat.
Tedy navod pro automaticke pouzivani ZIPky, aniz byses musel necim zatezovat nebo byt root (treba pomoci automounteru, wmmountu apod.) je tady.<BR>
Ve skratce se tedy pokusim jeste jednou sumarizovat tak nejak potrebne kroky:<BR>
<BR> /dev/sda4 /mnt/zip vfat noauto,nodefault,user,noexec 0 0<BR><BR> (dulezite je NOAUTO a user, pripadne dalsi volby slouzi k tomu, by vsechny soubory nebyly spustitelne (v 2.4.10 je to showexec), dale se hodi treba charset kvuli cestine atd.<BR>
<BR> # paralelni port (predpokladame PCcko)<BR> alias parport_lowlevel parport_pc<BR> # paralelni ZIPka 100 (za predpokladu ze nemame SCSI radic)<BR> alias scsi_lowlevel ppa<BR> # automaticke natahovani modulu sd_mod<BR> alias char-major-8 sd_mod<BR>pozn.: Jednotilve priklady mohou byt uvedeny blbe, pisi to po pameti, takze zkonzultuj parametry s prikazy man modules.conf a modprobe -c ktery ti vypise aktualni konfiguraci.<BR>
To jest vse, v pripade zajmu mi rekni, poslal bych pripadne priklad, jak to mam osetrene ja (uz si na ty veci kolem sd_mod nepamatuji, resil jsem je fakt nekdy davno
a muzu poslat ty konfigurace. Ted je prace snadna a rychla, ZIPka jede mnohem rychleji nez treba ve win (i kvuli memu paralelnimu portu)<BR>
S pozdravem,
<BR>
Dave<BR>
<BR>
Tiskni
Sdílej: