Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
lsusb ... Bus 003 Device 007: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port ... cat /sys/bus/usb/devices/usb3/busnum 3 cat /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level auto echo on > /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level
Taky se to dá změřit na pinech multimetremJežiš já jsem debil
Spíš je otázka, jestli se nabíjení pak bez odpojení "nabíječky" znovu samo spustí.Ano, to je právě ten bug Siemensů, že nerestartují nabíjení, i když se vybijí. Takže když necháš mobil čtyři dny připojený, tak stejně chcípne. V nějakém starém Amaru jsem o tom četl a vyřešili to tak, že sundali zadní kryt a na svorky, na které se normálně připojuje akumulátor, připojili stabilizované 4 volty. Ale když jsem to zkoušel u svého mobilu (chtěl jsem ho napájet z Ni-MH mikrotužkovek, protože mi odešel akumulátor a nedaří se mi sehnat náhradní - nějaké jsem vyzkoušel, ale i když byly „nové“, tak měly třeba jenom 350 mAh místo papírových 700), tak jenom probliknul displej a zase to chcíplo - MCU nových mobilů (těch navržených na Li akumulátory) při startu totiž komunikuje s čipem v akupacku a když čip nedetekuje nebo mu čip řekne, že už je aku úplně vybitý nebo přehřátý (tj. další odběr proudu by vedl ke zničení nebo i explozi), tak se zase vypne. Asi by to šlo vyřešit tak, že by se vykuchal akupack a stabilizované napětí by se přivedlo na vstup toho čipu (vevnitř je normální tišťák, na něm čip zakápnutý takovým tím svinstvem a termistor).
a síťová „nabíječka“ je ve skutečnosti jenom spínaný zdroj. Ve skutečnosti IMHO nabíjení neřídí dokonce ani mobil, ale řídící obvod v akumulátoru.Čip v akumulátoru (packu) obvykle řeší ochranu a měření, u nabíjení to pravidlo není. Zatím všechny li-ion packy, co jsem měl v ruce (z telefonů, kamer ... ) se mi podařilo spolehlivě nabít svojí nabíječkou, která s řídícím obvodem nekomunikuje, ale loguje průběh napětí a proudu, a tvářilo se to vždy stejně jako čistý li-ion článek. Ale nevylučuju, že takové akumulátory jsou. S tou náhradou vnitřního akumulátoru u mobilu jiným zdrojem to bývá skutečně problém. Většina telefonů není schopná fungovat jen z nabíječky s vyndaným akumulátorem (třeba v autě by to mohlo mít smysl).
Tiskni
Sdílej: