Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
firefox,nebo operu,tak prohlížení stránek mi nefungujeA jak nefunguje? Jinak
traceroute -Tp 80 seznam.cz
zobrazí, kde se ztrácí pakety.
traceroute -TP 80 www.centrum.czVelká a malá písmena nemůžeš jen tak dle libosti zaměňovat. Nebo můžeš, ale pak se nediv, že to nedělá to, co by mělo. Jo a btw. - spouštět příkazy, které ti někdo poradil v diskuzi, aniž se podíváš, co dělají, to bys taky mohl dopadnout takhle.
sudo apt-get install bind echo nameserver 127.0.0.1 | sudo tee /etc/resolv.conf
Může dát rovnou links google.com
…
wget ftp://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/arch/iso/2010.05/archlinux-2010.05-netinstall-i686.iso
nameserver 127.0.0.1Funkční řešení poznáš tak, že když dáš nslookup seznam.cz, tak ti vypadne toto :
nslookup devaine.cz Server: 127.0.0.1 Address: 127.0.0.1#53 Non-authoritative answer: Name: devaine.cz Address: 89.31.40.14Pokud tam máš jinou IP, tak se nepoužívá tvůj lokální dns server a stále jedeš nejspíš přes ty externí, co mohou blbnout.
http://195.47.235.3
?
/etc/dhcp/dhclient.conf
odkomentovat (pripadne pridat) prepend domain-name-servers 127.0.0.1;
. Tim se do /etc/resolv.conf
bude 127.0.0.1 pridavat pred ostatni resolvery ziskane z DHCP.
DNS blbne Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- wifi AP client <- client PC
DNS je ok Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- client PC připojen kabelem
DNS je ok Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- vlastní DNS server připojen k AP kabelem <- wifi AP client <- client PCJinak do mikrotiku mám přístup a na něm není zapnut žádný filtr, prostě nic. Takže opravdu netuším, kde by mohl problém být :-/. Ale jak už jsem napsal níže, vyřešil jsem to vlastním DNS serverem.
Tiskni
Sdílej: