Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
firefox,nebo operu,tak prohlížení stránek mi nefungujeA jak nefunguje? Jinak
traceroute -Tp 80 seznam.cz
zobrazí, kde se ztrácí pakety.
traceroute -TP 80 www.centrum.czVelká a malá písmena nemůžeš jen tak dle libosti zaměňovat. Nebo můžeš, ale pak se nediv, že to nedělá to, co by mělo. Jo a btw. - spouštět příkazy, které ti někdo poradil v diskuzi, aniž se podíváš, co dělají, to bys taky mohl dopadnout takhle.
sudo apt-get install bind echo nameserver 127.0.0.1 | sudo tee /etc/resolv.conf
Může dát rovnou links google.com
…
wget ftp://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/arch/iso/2010.05/archlinux-2010.05-netinstall-i686.iso
nameserver 127.0.0.1Funkční řešení poznáš tak, že když dáš nslookup seznam.cz, tak ti vypadne toto :
nslookup devaine.cz Server: 127.0.0.1 Address: 127.0.0.1#53 Non-authoritative answer: Name: devaine.cz Address: 89.31.40.14Pokud tam máš jinou IP, tak se nepoužívá tvůj lokální dns server a stále jedeš nejspíš přes ty externí, co mohou blbnout.
http://195.47.235.3
?
/etc/dhcp/dhclient.conf
odkomentovat (pripadne pridat) prepend domain-name-servers 127.0.0.1;
. Tim se do /etc/resolv.conf
bude 127.0.0.1 pridavat pred ostatni resolvery ziskane z DHCP.
DNS blbne Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- wifi AP client <- client PC
DNS je ok Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- client PC připojen kabelem
DNS je ok Internet <- mikrotik ISP <- AP-5LAN vlastní <- vlastní DNS server připojen k AP kabelem <- wifi AP client <- client PCJinak do mikrotiku mám přístup a na něm není zapnut žádný filtr, prostě nic. Takže opravdu netuším, kde by mohl problém být :-/. Ale jak už jsem napsal níže, vyřešil jsem to vlastním DNS serverem.
Tiskni
Sdílej: