Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Bohuzel ja si moc vybirat nemohu. Sit uz je natazena. Jen tam chci umistit server a vyresit to lepe, nez to je.Stejně si tu síť budete muset fyzicky zmapovat pro řešení případných problémů. Pokud by měly všechny PC viset na jednom 100M/b rozhraní, není to ideální, ale zas tak hrozné to taky nebude. Třeba zjistíte, že je možné přidání 1 switche s Gb portem k serveru a natažení 2 kabelů, a celé se to zrychlí. Pamatujte na to, že když přidáte server, nebo uděláte jakoukoliv změnu, uživatelé nesmí cítit nějak zásadní zhoršení nějaké vlastnosti - třeba rychlosti přihlašování. Jinak budete mít pravděpodobně problém.
Jen me desi predstava, kdy 3 tridy se najednou zacnou prihlasovat a server to proste nebude stihat.Že by server "nestíhal" se říct nedá. Podle velikosti profilů (za rozumné lze považovat max. 50MB) a počtu současně se přihlašujících počítačů bude prostě takové přihlášení trvat všem déle. Pokud tam dáte aspoň 4 SATA disky do SW RAID10, tak si myslím, že to bude snesitelné - přihlášení nebude trvat déle než cca 2-3 minuty, záleží i na rychlosti PC. Taky může pomoct hodně RAM v serveru na diskovou cache. Jestli má škola 120PC, tak by investice nějakých alespoň 30k do serverového HW neměl být problém. Je dobré kontrolovat (nějlépe nějakým skriptem) velikost profilů, případně zjistit jaký bordel se tam tvoří, a automaticky ho mazat.
Tiskni
Sdílej: