Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
#!/bin/sh /usr/bin/updatedb -cVzhledem k tomu, že se mi na 700GB disku skoro nic nemění, tak mě zajímá, jestli má smysl spouštět denně takovýhle kanón na vrabce. Nezdá se mi, že by program měl nějaku volbu, aby otevíral jen změněné soubory: http://unixhelp.ed.ac.uk/CGI/man-cgi?updatedb+1 Vypadá to, že to vyrábí celou databázi úplně znovu. Řešíte spouštění updatedb jinak? děkuji za náměty.
Řešení dotazu:
Zdravim, co tak pouzit mlocate ? Vid nasledujuce :
pato@debian:~$ aptitude show mlocate
Package: mlocate
State: installed
Automatically installed: no
Version: 0.22.2-1
Priority: standard
Section: utils
Maintainer: Tollef Fog Heen <tfheen@debian.org>
Uncompressed Size: 582k
Depends: libc6 (>= 2.4), adduser
Conflicts: findutils (<= 4.2.31-1), slocate (<= 3.1-1.1)
Description: quickly find files on the filesystem based on their name
mlocate is a new implementation of locate, a tool to find files anywhere in the filesystem based on their name, using a fixed pattern or a regular expression. Unlike other tools like find(1), locate uses a previously created database to
perform the search, allowing queries to execute much faster. This database is updated periodically from cron.
Several implementations of locate exist: the original implementation from GNU's findutils, slocate, and mlocate. The advantages of mlocate are:
* it indexes all the filesystem, but results of a search will only include files that the user running locate has access to. It does this by updating the database as root, but making it unreadable for normal users, who can only access it
via the locate binary. slocate does this as well, but not the original locate.
* instead of re-reading all the contents of all directories each time the database is updated, mlocate keeps timestamp information in its database and can know if the contents of a directory changed without reading them again. This makes
updates much faster and less demanding on the hard drive. This feature is only found in mlocate.
Installing mlocate will change the /usr/bin/locate binary to point to mlocate via the alternatives mechanism. After installation, you may wish to run /etc/cron.daily/mlocate by hand to create the database, otherwise mlocate won't work
until that script is run from cron itself (since mlocate does not use the same database file as standard locate). Also, you may wish to remove the "locate" package in order not to have two different database files updated regularly on
your system.
Vsimni si hlavne to tucnym kurzivom zvyraznene. Presne to, co pozadujes od slocate, dokaze len mlocate. :)
root@dvouramenna:/etc/cron.daily# time /usr/bin/updatedb
real 7m36.371s
user 0m3.196s
sys 0m10.996s
Mlocate běží jen 7,5 minut.
Som rad, ze pomohlo. To bolo po prvykrat spustene? Lebo u mna to je takto:
root@debian:/tmp# time /usr/bin/updatedb
real 0m0.214s
user 0m0.084s
sys 0m0.072s
A to bude prave ta vyhoda mlocate, ze neindexuje kazdy adresar a jeho obsah pri kazdom update. A ja nemam vobec ani ponatia, ze tu nieco taketo bezi, co je skvele samozrejme. ;)
Tiskni
Sdílej: