Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
chmod
je jednorázové změnění práv k souboru. změna implicitních práv pro vytvářené soubory a adresáře pro aktuální shell se provádí příkazem umask
. viz man umask
. zařazením do logovacího profilu uživatelů umask 002
povolí
write přístup pro soubory a adresáře pro skupinu ve které jsou a tím pádem vzájemnou editaci.
chmod -r
pro daný adresář v cronu. Ale je to trochu prasárna. Na druhou stranu nevidím možnost, jak to ošetřit pro všechny aplikace, nezávisle na aktuálním adresáři.
Ideální by bylo, kdyby šlo nějak nastavit, že vlastník nového souboru je vždy pevně daný a ne ten skutečný...
[SDILENA] path = /home/karel/sdilena #Prevzit vlastnika z adresare /home/karel/sdilena inherit owner = yes #Prevzit prava z adresare /home/karel/sdilena inherit permissions = yes #Pristup ma karel a petr valid users = karel petr
setgid
bit, soubory a adresáře v něm vytvořené pak nedostanou primární skupinu uživatele, který je vytvořil, ale zdědí skupinu od rodiče. Bohužel to ale nefunguje rekurzivně, takže ten bit musíte nastavit pro každý nově vytvořený adresář. Další možností je použít ACL a defaultní práva, která se dědí – myslím, že se dědí rekurzivně, ale nejsem si tím jist.
Bohužel to ale nefunguje rekurzivně, takže ten bit musíte nastavit pro každý nově vytvořený adresář.U mě to tedy funguje tak, že když mám adresář s SGID bitem, tak nové adresáře v něm vytvořené (zkoušel jsem mkdir, sftp) ho mají taky nastavený. Jinak by to byla funkce k ničemu.
Další možností je použít ACL a defaultní práva, která se dědí – myslím, že se dědí rekurzivně, ale nejsem si tím jist.Ano, nejlepší je se rovnou podívat na ACL, je to už úplně standardní věc, jen nebývá ve výchozím stavu zapntá. S výchozími právy je to obdobně jako s SGID bitem - nově vytvořenému adresáři se do jeho ACL zkopírují default položky rodiče. Dá se tedy říct, že je to rekurzivní, i když to je zavádějící název pokud někdo zná NFSv4 nebo NT ACL, kde jsou možnosti dědění komplexnější.
acl
balíčku, editace fstab, online remount, setfacl
. Za 2 minuty hotovo, do 5 minut to máte i se čtením manuálu. ACL bezpečně podporují běžně používané filesystemy ext3/4, xfs, reiserfs. Ve Windows NT je tohle od roku 1993, proč tady vymýšlet nějaké speciality? V tomto konkrétním případě, pokud je to desktop, nemusí o nic jít. Je ale dobré se naučit dělat věci pořádně, zvlášť pokud to není nic složitého, což je přesně tento případ.
Tiskni
Sdílej: