Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
ps aux |grep nazev_procesu |wc -l
Podivejte se jak se chova prikaz
ps aux |grep nazev_procesu
Pokud bezi, tak se zobrazi bezici procesy + proces grep, pokud ne, tak se zobrazi pouze jedna radka s procesem grep. Nyni k prvnimu prikazu, ten pocita pocet radek seznamu procesu. Takze bych si udelal skript, pokud je pocet vyssi nez 1, tak proces bezi. Mozna nekdo zde napise elegantnejsi postup, ale myslim ze toto by Vam mohlo pomoct.
proces běží? ano --- smáznout (případný) soubor flag_nebezi ne --- pokus o restart procesu uspěšný? ano ---- smáznout (případný) soubor flag_nebezi ne --- existuje soubor flag_nebezi? ano ---- nedělat nic ne ----- zapsat soubor flag_nebezi odeslat mailspouštěný každých 5 minut nebo každou minutu podle závažnosti A druhý cron
existuje soubor flag_nebezi? ano ---- odeslat mail.spouštěný řekněme každou hodinu nebo dvě. první cron hlídá a odešle při problému mail druhý jen připomíná že stále existuje a s menší frekvencí než je hlídací.
Tiskni
Sdílej: