Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Když vypaluji datové CD a datové DVD, musím si dávat pozor na to, jak se mi ve vypalovacím programu pojmenuje pálený disk. Ikdyž vypaluji v K3b, Braseru, nebo něčem jiném. Nesmí v tom názvu být háčky, čárky a podobně. Jinak by to datové CD, datové DVD nešlo přečíst, ani ukládat do počítače. Jednou, když jsem vypaloval v Braseru, tak jsem vypálil datové CD, které jsem měl potom na nic. Datové CD se pojmenovalo "Datový disk"(dlouhé ý), bylo to výchozí nastavení vypalovacího programu. Nevím, proč to mělo takové blbé výchozí nastavení. Teď už stačilo, abych si toho nevšiml, neopravil to, vypálil datové CD nebo datové DVD, a měl ho potom na pytel. Což se mi nakonec stalo. Datové CD jsem vypálil a před pálením jsem zapoměl nastavit vhodné pojmenování páleného disku. Protože se hlásilo, že vypalování, i kontrola vypaleného CD je v pořádku, už jsem nic nezkoušel a spolehl se, že CD mám dobře vypálené. Později jsem to datové CD dal do počítače a chtěl si prohlížet data. V Konqueroru jsem na to CD kliknul a zvolil Otevřít. Nic se ale neotevřelo, ale objeví se hlášení: "Chyba Konqueror, složka Datový disk neexistje", a to dlouhé ý v tom hlášení bylo nečitelné. Když jsem se potom pokusil celé to CD přetažením myši někam nakopírovat, taky to nešlo a hlásilo se to samé. Nemůžu se nijak dostat k datům. Jaktože, když jsem vypálil datové CD, které jsem nechal pojmenovat názvem, obsahující nebezpečné znaky, je potom to CD nepoužitelné? Existuje možnost, jak se i přesto dostat k vypáleným datům?
O všech těchto věcech jsem se snažil něco dozvědět z internetu, ale nejde to. Zkoušel jsem zadávat do googlu nemůžu otevřít datové CD , i další výrazy, všechno možné, a žádné výsledky. Buď jenom samé blbiny, které s těmito problémy nesouvisí, nebo vůbec nic. A pak, že je na internetu všechno.
mount /dev/cdrom /media/cdrom? NN
Tak zvaný „název“ opravdu nemůže obsahovat písmena s diakritikou, protože specifikace na takové znaky nepamatuje.
To ovšem nebrání připojení takového disku. Pokud s tím má vaše KDE problémy, nahlaste to jako chybu.
Problém bude v tom, že KDE použije jinou znakovou sadu, čímž název adresáře zničí a pak na obrazovce i v souborovém systému jej již nenajde.
Připojení z příkazové řádku samozřejmě funguje, protože to „název“ k ničemu nepotřebuje.
Používám KDE 3.5.7. Když na to CD kliknu pravým tlačítkem myši a vyberu Vlastnosti, ukazuje se, že už je připojený, a na kartě Připojení mám bod připojení /media/Datový disk (čitelně) a pod tím mám zatržené Kódování UTF-8. Přesto na kartě Obecné mám Velikost: Soubor nebo složka /media/Datový disk neexistuje (s nečitelným ý). Teď jsem se k těm datům dostal úplně náhodou, ale jiným způsobem: Kompletní postup musím popsat:
1) Vlezu do úložných zařízení: Buď otevřu ikonu na ploše "uložná zařízení" nebo konqueror, ve kterém do řádku umístění napíšu přesně media:/
a potvrdím. Najedu myši na ikonu toho CD a kliknu na to pravým tlačítkem myši a vyberu Vlastnosti. Tam se přesvědčím, jestli je to CD připojené. Pokud není, klepnu na to CD pravým tlačítkem myši a vyberu "připojit". Nakonec se podívám do vlastností, jaký je bod připojení, na kartě Připojení. V mojem případě to je /media/Datový disk.
2) Otevřu Konqueror, tam do řádku umístění napíšu přesně /media
, což je podle zjištěného bodu připojení, a potvrdím. V adresáři, který se teď zobrazí, mám kromě obvyklých složek, jako jsou cdrom, cdrom2, floppy, navíc i to CD. To CD je tam v podobě složky, která má název, jak to CD, v mém případě Datový disk a to i čitelně. Tuto složku už můžu normálně otevřít a už prohlížet obsah CD a třeba i kopírovat.
Takže problém otevření datového CD by byl vyřešený. Ale napadá mě takový dotaz: Co kdybych někdy vypálil datové CD a název CD bych náhodou nastavil cdrom nebo cdrom2 nebo floppy? Nemydlilo by se to s názvy těch složek, které v adresáři /media mám, kromě toho CD?
Ale napadá mě takový dotaz: Co kdybych někdy vypálil datové CD a název CD bych náhodou nastavil cdrom nebo cdrom2 nebo floppy? Nemydlilo by se to s názvy těch složek, které v adresáři /media mám, kromě toho CD?
Teď mě napadá, že by se to ani mydlit nemuselo, protože jsem udělal pokus: V adresáři /media jsem zadal (jako root) mkdir Datový disk
, čímž jsem v něm vyrobil složku Datový disk. Potom jsem do mechaniky strčil datové CD, které má název páleného disku taky Datový disk. Otevřel jsem Uložná zařízení, kde jsem kliknul pravým myšítkem na ikonu DVD a vybral připojit. Odmítlo se připojit a hlásilo se: Chyba konqueror The mount point '/media/Datový disk' is already occupied. (nečitelné ý). To by mohl být problém kvůli diakritiky, takže nový pokus: V adresáři jsem tu složku Datový disk smazal a vyrobil jsem tam složku Documents. Potom do mechaniky dal datové DVD s názvem páleného disku taky Documents a to se připojit dalo, přičemž bod připojení vznikl /media/Documents-1, odlišný od složky, která už je v adresáři /media.
Tiskni
Sdílej: