Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
Zdravím,
toto téma je hlavně teoretické, zajímá mě každý váš názor. Můžete psát i věci u kterých si nejste 100% jisti, že to tak jde :). Takže moc se mi líbí přístup ZFS, to vytváření filesystémů je prostě nádherné :), už teď jsem spokojen s LVM, ale ZFS je ještě lepší :). Líbí se mi taky, že umí "online" zapojit další disk. Což mě přivádí k myšlence, jak to rozdělit na více strojů?
Představa je následující. Mám 4 storage servery (každý 25TB) a 5 klientů. Výsledek: 4 storage servery budou zapojeny jako jeden, tím mi vznikne 100TB pole. Každý klient bude mít toto pole k dispozici pro čtení/ukládání uživatelských dat. Jako filesystem by mel být použit ZFS.
Máte nějaké návrhy? Jak byste to řešili?
No maximálně podle nadpisu, ale o tomhle toho téma není.
Představa je následující. Mám 4 storage servery (každý 25TB) a 5 klientů. Výsledek: 4 storage servery budou zapojeny jako jeden, tím mi vznikne 100TB pole. Každý klient bude mít toto pole k dispozici pro čtení/ukládání uživatelských dat. Jako filesystem by mel být použit ZFSMožná jsem otázku zcela nepochopil (s nadpisem nemá nic společného), ale co ti brání vzít ta 4 disková pole (export např přes FC, iSCSI apod), zkrátka mít ve výsledku 4 bloková zařízení po 25TB, a nad těmito udělat jeden 100TB ZFS pool?
Do téhle problematiky tolik nevidím, zatím ji oťukávám. Jdu provést nějaké testy :). Jen pro ujištění. Aby to tedy šlo neustále rozšiřovat, musí být každý iSCSI nastaven na každém klientovi. K jednomu souboru pak může přistupovat několik serverů. Ohlídá si to nějak nebo může nastat problém? Řešení jednoho serveru, kde budou všechny iSCSI připojeny a dále exportovat např. přes NFS by mohlo být za čas nedostačující.
PS: Ještě jednou upozorňuji, jedná se čistě jen o teorii. V žádném případě výsledek této diskuse nebudu závádět někde v produkčním prostředí. Jen chci více proniknout do této problematiky a zkušenosti zde získané použít v budoucnu. Vše to testuji ve virtuálním prostředí, takže se nebráním žádným experimentům.
Aby to tedy šlo neustále rozšiřovat, musí být každý iSCSI nastaven na každém klientovi.
Nikoliv. To co jsem popisoval já je stav, kdy nad diskovými poli vytvoříš jedno jediné a to potom předáváš klientů (pomocí NFS, případně SAMBy). Pochopitelně tam můžeš přidat další pole a to zastřešující jednoduše rozšířit (ZFS, LVM, to už je jedno).
Ohlídá si to nějak nebo může nastat problém?
Za předpokladu, že na daném blokovém zařízení (iSCSI se na straně Iniciátoru - klienta - tváří jako úplně obyčejný disk), je nějaký systém souborů, který umí být sdílen. Znám jenom jeden, VMFS.
U normálních FS nastane problém po prvním zápisu.
To jsem si myslel. No dobře, každopádně jak to myslíš s tím rozšiřováním? Je to tak jak si to myslím? Tedy budu mít jeden hlavní server a další např. 4 připojený přes iSCSI do toho jednoho. Ten to vyexportuje třeba přes NFS ostatním. V případě potřeby připojím k tomu serveru přes iSCSI další. A až nebude ten hlavní stíhat, tak sestavím nové pole.
Tedy budu mít jeden hlavní server a další např. 4 připojený přes iSCSI do toho jednoho.
V podstatě takhle jsem to myslel s tím, že těch serverů nemusí být nutně 5. Export toho jednoho pole může klidně dělat jedno z těch diskových polí -- to pokud to chceme mít levné.
Případně ty jednotící servery mohou být dva v clusteru a ty storage budou zrcadlené -- v případě, že nám jde trochu o data. Tedy celkem 10 strojů.
Ten to vyexportuje třeba přes NFS ostatním.
Přesně tak, na tom jednotícím ty iSCSI mohou být spojeny klidně do RAID0 (pokud nám fakt nejde o data a chceme to mít pekelně rychlé), případně jen jako další disk ve VG či ZFS poolu. A nad touto vrstvou pak export přes síťové sdílené FS.
No dobře, každopádně jak to myslíš s tím rozšiřováním?
Přidám další pole, přes FC/iSCSI dotáhnu do toho jednotícího serveru a tam ho prostě přidám do R0, ZFS poolu, VG
S tím si lze hrát poměrně hodně, záleží na co to člověk potřebuje. Bohužel to se často zjistí až po roce provozu a celý storage je potřeba od základů překopat.
Umoznit viacerym klientom zapisovat do jednej nazvyme to partition by malo zvladnut kazde lepsie pole.
Pole jistě, ale systém souborů už ne. Nebo je vícenásobné připojení FS pro zápis v unixovém světě standardem?
Mna by len zaujimalo, na co potrebujete 100TB uceleneho priestoru.
Tazatel to bere jako teoretické cvičení. V mailing listech XFS se ale nezřídka objevují požadavky na 100TB. Nepřijde mi to tak přehnané.
Díky za příspěvek ;). Samozřejmě v produkčním prostředí je to nutné řešit jinak. Každopádně tady mi jde o postup. Ostatní záležitosti jako redudanci teď můžeme nechat stranou.
Tiskni Sdílej: