Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Já jsem se zrovna trefil do upgradu a takto mi odpověděli:
From: Radovan Zahorik <@nkp.cz> Subject: RE: Z39.50 server odmítá spojení Date: Mon, 2 Aug 2010 07:33:07 +0200 Dobry den, pres vikend probehl v Narodni knihovne prechod na novou verzi systemu a nove servery. Z39 server: ======== aleph.nkp.cz: 9991 195.113.132.84: 9991 Online katalogy a databaze NK CR: ========================== http://aleph.nkp.cz/F/ http://aut.nkp.cz a http://skc.nkp.cz (zustava nezmeneno) Snazili jsme se informovat vsechny, kterych by se to mohlo dotknout, ale zda se, ze se nam to uplne nepodarilo. Omlouvm se. S pozdravem R. Zahorik (odd. knih. systemu NK CR)
A skutečně to na této adrese jede (nebo aspoň když jsem jsem to zkoušel).
Jestli mají někde zveřejněné staré údaje, tak jim napište.
Moje nastavení je:
Hostitel: aleph.nkp.cz
Port: 9991
Databáze: NKC_UTF
Kódování znaků: utf-8
Formát: MARC21
Včera jsem aktualizoval adresu a port a funguje to naprosto v pořádku.
Vložte sem přímo nastavení, jaké tam máte. Nejlépe asi příslušnou sekci [Data Source x]
z .kde/share/config/tellicorc
.
Z39.50 je prastarý protokol, knihovna nabízí pro staré klienty i bezdiakritickou verzi.
Já mám tellico-2.1.1, yaz-3.0.50, qt-4.6.2 a kdelibs-4.4.5. Aktulizace knihy pád nepůsobí.
Tak to se omlouvám, jsem to musel špatně přepsat.
Já mám ještě starou verzi, ale zkuste to spustit z konzole, jestli to něco nevypíše při pádu.
KCrash: Application 'tellico' crashing... KCrash: Attempting to start /usr/lib/kde4/libexec/drkonqi from kdeinit sock_file=/home/josef/.kde/socket-ubuntu/kdeinit4__0 QSocketNotifier: Invalid socket 12 and type 'Read', disabling...Nevíte co by to mohlo způsobovat? Zkoušel jsem Tellico verze 2.2 a 2.3 a je to stejné.
Tiskni
Sdílej: