Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Česko se mi nastaví automaticky, dokonce při výběru nejlepšího zdroje se mi přednastaví samo. Samozřejmě mi to dělá na českých zdrojích. Zkoušel jsem i některé zahraniční, ty to dělají také.
Myslím si, že je to buď chyba Ubuntu 10.10, neboť 10.04 mi to zhruba před měsícem nedělala, nebo je to chyba zdrojů. Proto se ptám právě zde, jestli to někomu dělá také.
DVD jsem nenašel, instaloval jsem to z CD.
Kontrolní souček jsem kontroloval ten seděl.
Pokud při instalaci nepovolím internetové připojení, pak instalace proběhne velmi rychle. Nainstalované Ubuntu, ale není česky (jenom minimum), a spousta toho chybí. Zbytek by se měl stáhnout, ale opět to dělá to co tady píšu. Začne to stahovat plnou rychlostí a pak rychlost poklesne na úplně směšnou rychlost. Ta rychlost se už nezvýší. Musím dát ukončit aktualizaci. A začít znovu. Zase to začne normální rychlostí a vzápětí rychlost spadne.
Myslím, že tohle není normální.
Pokud zkusím wget-em stáhnout cokoliv, třeba 4.3GB ISO, tak se to stáhne úplně normálně, bez jakéhokoliv přerušení.
Pokud si nainstaluji Mandrivu 2010.0 tak ta mi funguje taky normálně. Aktualizace jdou stahovat beze ztráty rychlosti.
Staré Ubuntu 10.04 mi to myslím nedělalo, ale teď jsem jej neinstaloval. Nové Ubuntu 10.10 mi blbne takhle při stahování z repozitářů, ale ne při stahování wgetem.
Lubuntu jsem instaloval 3x a ani jednou se nedokončila instalace, prostě během instalace přestal blikat HD a CD a nastalo ticho. Bez jakékoliv hlášky. Mrtvá klávesnice, ani numlock nefungoval, jenom černá obrazovka a šipkou myši šlo pohybovat po obrazovce.
Zkusil jsem novou Mandrivu a připadalo mi, že má taky tendence ke ztrátě datového toku (někdy). Možná to bude dělat kernel.
Tiskni
Sdílej: