Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
usermod -l new old groupmod -n new old usermod -d /home/new -m new usermod -c “New Real Name” newNN
-l, --login NEW_LOGIN
The name of the user will be changed from LOGIN to NEW_LOGIN. Nothing else is changed. In particular, the user's home directory name should probably be changed manually to reflect the new login name.
root
a, rozhodně bych to nedělal. Teoreticky sice můžete třeba přepsat jméno v /etc/passwd
, /etc/shadow
a /etc/groups
, ale myslím, že dost programů či nástrojů bude na tom jméně záviset. U ostatních uživatelů by to neměl být problém, ale zkontrolujte si, zda se ta jména nepoužívají např. v nějakých konfiguračních souborech.
sudo
. V tom případě asi bude potřeba opravit záznamy v /etc/sudoers
. Nebo pro jistotu nejdřív připravit kopie původních s novým jménem, pak přejmenovat uživatele a nakonec ty staré smazat.
root
a, to je ale pravděpodobně nutné v Ubuntu nejprve povolit. Zároveň pokud root
ovi nastavíte složité heslo (třeba 30 znaků) a budete se na něj přihlašovat přímo pomocí klíčku (nebo přihlášení heslem rovnou zakážete), je to pro správu serveru praktičtější, než pokaždé volat sudo
nebo se přihlašovat přes jiného uživatele – a bezpečnost tím nijak neohrozíte.
Další možnost by byla použít exec su -
na root
a, ale su
na root
a je myslím také nutné v Ubuntu nejprve povolit. Tím by se měl váš aktuální shell nahradit shellem s rootovskými právy, takže pak byste snad mohl změnit přihlašovací jméno toho uživatele.
Poslední varianta je pak vytvořit nového uživatele a zařadit ho do skupiny admin
(jak psal Jenda výš), z něj změnu provést, a pak toho nového uživatele zase smazat.
A nebo můžete přímo ručně upravit /etc/passwd
, /etc/shadow
a /etc/group
, v tom vám určitě žádné aktivní přihlášení nedokáže zabránit.
root
má zřejmě nastaven alias z ls
na ls -color=AUTO
. Pokud používáte bash, bude to někde v root
ově .bashrc
, můžete to samé použít i pro ostatní uživatele. Nebo možná jste při vytváření nového uživatele nepoužil parametr -m
, aby se domácí adresář vytvořil podle vzoru vzorového adresáře (skeletonu), tak ty soubory ze skeletonu (/etc/skel
nebo něco podobného) můžete do uživatelova adresáře nakopírovat ručně.
Tiskni
Sdílej: