Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Chtěli bychom v menší firmě pořídit záložní server, který v případě problému byl schopen převzít roli obou stávajících serverů.
Vzhledem k tomu, že pro třetí server nebudeme mít za běžných podmínek práci, tak nepočítáme s velkou investicí, chtěli bychom se vejít cca do 15000 Kč. Myslím, že při minimálních požadavcích na výkon je zadání splnitelné.
Úlohy serveru: souborový server (20 uživatelů), poštovní server (lotus domino), příležitostně spuštění virtuálníhp počítače pro kancelářskou práci (virtualbox)
Požadavky na server:
Největší pochybnosti máme kolem výběru základní desky - vlastnosti "opravdových" serverových desek Tyan nebo SuperMicro asi nevyužijeme, ale opravdu chceme najít solidní bezproblémovou desku. Pět procent výkonu základních desek pro hráče rádi vyměníme za provedení, které funguje a vydrží. Ale jak takovou desku najít?
Aktuálně představa vypadala zhruba takto:
Změnili byste některý z požadavků nebo byste vybrali jiné komponenty? Uvítáme rady někoho se skušenostmi v této oblasti.
Osobně bych doporučil spíše nějaký low-cost server Fujitsu (Primergy TX100 S1/S2) nebo HP (ProLiant ML110 G5/G6). Do cenového limitu se to vejde a bude s tím méně problémů.
Tiskni
Sdílej: