Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím, v gentoo mam následující konfiguraci ...
# cat /etc/conf.d/net config_eth0=("10.10.0.20/24" "192.168.0.20/24" "169.254.255.244/25")Pak jsem přidal IP adresu z jiného rozsahu, dal routu na bránu z toho nového rozsahu ... a viděl odchozí adresu 10.10.0.20 ... je tohle normální? Kernel 2.6.35x ... Takže jsem odebral komplet adresaci, přidal požadovaný stav a už ok ... ale tohle jsem ještě neviděl
Řešení dotazu:
Natování žádné. Jednalo se o udp a aplikaci přes wine.
Jedna poznámka: Co do velikosti čísel nebyla použitá aktuální odchozí IP adresa nejnižší.
No, neperu se ... já si teď nejsem jistej, zda jsem tu aplikaci shodil úplně a jestli i tak nezůstalo něco žít ... zlobila mne wifina, přepojil jsme se na ethernet, z konfiguráku se natáhly rozsahy (defaultku tam nemam zadanou), přidal jsem statickou adresu z rozsahu brány, defaultku na bránu ... chvíli jsem koukal, že se na destination nedostanu, pak v tcpdumpu vidim špatnou zdrojovou adresu, byla to ta první ze seznamu v konfiguráku. Tak nevim, čim to bylo ... zkusmo jsem procházel googlem, nikde jsem nenašel nic, asi budu muset vejrat do zdrojáků kernelu (?).
Ten předchozí záznam RT byl na ten samej hop, na wifi adsl modem ... občas se mi kouše, tak jsem v nouzi vypnul wifinu a jel přes ethernet.
ip route
vypise zdojovou adresu pro dane zarizeni. Aplikace na to nema vliv, to si urcuje system sam v routovaci tabulce.
No dobrá, ale co když máte 4 IP adresy ze 4 rozsahů na jednom interfejsu? Ani si nejsem jistej, jak se v linuxu, zda vůbec, realizuje routovací a forwardovací tabulka, jako je třeba na nějakym enterprise routeru?
Původně jsem jel přes wifi. Když modem zablb, odebral jsem modul pro wifinu, na modemu vypnul wifi, připojil se na ethernetem, přidal adresu z rozsahu modemu a routu na modem ... a pak jsem právě měl smůlu, wine a Šturmovik posílaly udp pakety se zdrojovou adresou mimo rozsahu modem. Modem je de facto tupej Linksys, umí jen něco a diagnostika, countery apod. nevidět.
Tak teď zpětně koukam, co se to asi dělo.
Když odeberu modul, tak přece je routování pryč. Odchozí spojení šlo pořád z rozsahu 10.0.0.0/8, jen z jiného céčka. na tom wifi adsl modemu je nat, takže zpět by data došly vždycky.
Začíná v tom být trochu zmatek, tak se to pokusím trochu urovnat:
ping
má k tomuto účelu přepínač -I
).src
příkazu ip route
. Neučiní-li tak, určí se podle následujících pravidel:secondary
(což je obvykle ta, která byla přidána jako první).V situaci, kterou popisuje tazatel, se mi jako nejpravděpodobnější jeví, že šlo o nějaké spojení (flow), které už existovalo před změnou, takže i po změně používalo stejnou zdrojovou adresu jako dosud.
Tiskni
Sdílej: