Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
jakou Linuxovou distribuci používáte? Resp. jaké se používají nejčastěji. Hodně se teď mluví o Ubuntu. Myslíte, že je to dobrá distribuce, která má budoucnost? Dále jsem slyšel o openSuse, Gentoo, archLinux a Fedora. Je to docela oříšek vybrat co nainstalovat, když o nich nemáte přehled. Zkoušel jsem Ubuntu a graficky ten systém vypadá hodně dobře. Pak vím, že existuje i Kubuntu systém, který má jiné grafické rozhraní - KDE. Díval jsem se na screenshoty a vypadalo to taky dobře. Myslíte, že je lepší KDE nebo Gnome?
Jaké jsou tedy podstatné rozdíly, které by mi umožnily vybrat správnou distribuci? Nechtěl bych se totiž rok učit systém ovládat a potom zjistit, že distribuce se už nevyvíjí, programy pro ni taky ne a všechno bych se musel učit znovu na jiné distribuci.
Děkuji.
Nejlepe je vyzkouset vice dister. Pokud se Vam moc nechce s tim zabyvat tak volte Ubuntu ktere se od Kubuntu lisi jen grafickym prostredim.
Pokud mate dostatecne vykonny HW tak muzete si distra osahat jako virtualizovane systemy ve virtualboxu ci Vmware playeru.
Jinak neudelate chybu at zvolite jakoukoli soucasnou distribuci.
>>>Nechtěl bych se totiž rok učit systém ovládat a potom zjistit, že distribuce se už nevyvíjí, programy pro ni taky ne a všechno bych se musel učit znovu na jiné distribuci.
On mezi tema distribucema zas takovy rozdil neni. Pokud se naucite zaklady systemu tak se neztratite v zadne distribuci.
Ahoj
jakou Linuxovou distribuci používáte? Používám převážně Ubuntu.
Resp. jaké se používají nejčastěji. Podle ankety každý rok vyhrává Ubuntu, takže ten asi na desktopech, ale na serverech bych viděl spíše čistě debian či SLED,RHEL , CentOS,...
Hodně se teď mluví o Ubuntu. Myslíte, že je to dobrá distribuce, která má budoucnost? Věřím že budoucnost má a doufám že se trošku více prosadí, fandím mu.
Dále jsem slyšel o openSuse, Gentoo, archLinux a Fedora. Je to docela oříšek vybrat co nainstalovat, když o nich nemáte přehled. Tuhle fázi jsem si prošel a můžu s poklidem říct že jednu z nejlepší zkušnosti mám právě s Ubuntu, je jednoduché, uživateli většinou funguje vše a pokud ne tak na fórech se téměř vždy daný problém vyřeší. Ale postupem času jak zkušenosti přibudou je dobré přejít na Archlinux.
Zkoušel jsem Ubuntu a graficky ten systém vypadá hodně dobře. Pokud ti vyhovoval tak jej zkoušej a možná zjistíš že ti sedne a budeš spokojen
Pak vím, že existuje i Kubuntu systém, který má jiné grafické rozhraní - KDE. Díval jsem se na screenshoty a vypadalo to taky dobře. Myslíte, že je lepší KDE nebo Gnome? Osobně preferuji awesome prostředí, ale kdybych si musel vybrat tak beru gnome, má nižší hardwarové nároky než KDE a nepříjde mi příliš plastický, ale to jsou osobní preference, jakékoliv prostředí jde upravit k obrazu svému, takže vyzkoušet není problém, nainstaluj si Ubuntu, poté v konzoli zadáš: sudo apt-get install kubuntu-desktop a při startu v uvítací obrazovce si vybereš KDE prostředí. Navíc firma Canon vyvíjejicí Ubuntu linux se zameřuje převážně na gnome prostředí, tudíž by mělo být více vyladěné a spolehlivější oproti KDE. Ale jak je to v jiných distribucích nevím, KDE mne nikdy neoslovilo a nevyužíval jsem jej.
Jaké jsou tedy podstatné rozdíly, které by mi umožnily vybrat správnou distribuci? Jak už bylo řečeno dole, základ systému linux je v podstatě stejný a liší se jen maličkostma. Když zvolíš ubuntu uškodit by to nemělo.
Nechtěl bych se totiž rok učit systém ovládat a potom zjistit, že distribuce se už nevyvíjí, programy pro ni taky ne a všechno bych se musel učit znovu na jiné distribuci. Budeš se muset naučit pracovat jak s grafickým prostředím tak i pravděpodobně více pracovat s konzolí. Programy, základní příkazy, téměř vše mají všechny distribuce společné.
Já osobně Linux používám více jak 5let, ale teprve před rokem jsem se k němu opět vrátil stylem, že jsem smazal Windows (legalni, zalohovany, nikdy nevim kdy se bude hodit) a natvrdo jsem do toho skočil, hodinu denně a za měsíc hodně základů pochytíš. Ačkoliv osobně si myslím že stačí 3 týdny na to, abych zaučil trochu IT schopného člověka tak, aby rozchodil základní serverové aplikace. Já se stále učím, ale pokud můžu doporučit, tak až budeš pracovat v konzoli, tak se nauč pracovat se screenem, editorem vim, pro pohodlí se někdy hodí midnight commander (MC) a na ostatní už příjdeš. Můžu jedině konstantovat, že když usednu k windows stanici tak je to za trest, nejsem svůj a stále hledám "příkazovou řádku"
Tak se tedy měj a hodně zdaru good night
Změn se nebojte. Jako začátečníkovi vám nebudou dělat takové problémy jako některým, kteří si zvykli.
Proč je dobré přejít na Arch Linux a nezůstat u Ubuntu?
Na to se nemá cenu ptát. Je třeba si sám zjistit, co vám to přinese. Na českých serverech je o Ubuntu i o Arch Linuxu dost informací.
jakou Linuxovou distribuci používáte?
Arch Linux
Hodně se teď mluví o Ubuntu. Myslíte, že je to dobrá distribuce?
Ubuntu, Mandriva a pár dalších jsou distribuce spíše pro "lenochy", tedy pro lidi, co se moc nechtěj učit, jak věci fungujou.
Nemám patent na rozum a tak si troufám říct, že zhodnotit, zda je/není Ubuntu dobrá distribuce, musíte vy sám -- tedy je důležité, že pro vás je/není dobrá.
Myslíte, že je lepší KDE nebo Gnome?
Převážně používám spráce oken (window manager) PekWM. Příležitostně Gnome. Nemůžu tedy sloužit.
Jaké jsou tedy podstatné rozdíly, které by mi umožnily vybrat správnou distribuci?
Jedna distribuce se liší od druhé především balíčkovacím systémem (tedy programy/knihovnami pro práci s balíčky), formátem balíčků (RPM, DEB aj.). Podstatná je i výchozí konfigurace programů v té dané distribuci. Distribuce se často liší i tím, zda jsou/nejsou založeny na "rolling-release model". Liší se samozřejmě často i instalační program té dané distribuce...
Nechtěl bych se totiž rok učit systém ovládat a potom zjistit, že distribuce se už nevyvíjí, programy pro ni taky ne a všechno bych se musel učit znovu na jiné distribuci.
Tady je potřeba zdůraznit, že většina programů se nevyvíjí pro konkrétní distribuci (či nějakou její verzi), ale je možné je v pohodě provozovat prakticky na libovolné distribuci. Liší se hlavně výchozí konfigurace a jaké byly použity volby při kompilaci (překladu). Naučíte-li se pracovat s programem XXY v jedné distribuci, budete ho moci (umět) používat i na jiné distribuci.
Pokud jste začátečník a máte jen základní přehled o tom, že nějaké distribuce existují a že používají různá grafická prostředí, nemá cenu řešit, co je nejlepší, ale co je nejlepší pro vás.
Zkoušel jsem Ubuntu a graficky ten systém vypadá hodně dobře.Pokud se vám Ubuntu líbí, zaujalo vás a na vašem počítači funguje, nainstalujte ho naostro.
Jestli chcete zkoušet další distribuce, pak vám doporučuju vyzkoušet je pomocí live CD, většina distribucí vhodných pro začátečníky tuto možnost nabízí a dá se tak nejlépe zjistit, jestli na vašem počítači funguje a jestli vás zaujme (zvlášť jestli na počítači už nějaký operační systém máte). Hodně vám můžou pomoci články a recenze a samotné webové stránky konkrétní distribuce.
Dejte přednost tomu grafickému prostředí, které je v dané distribuci hlavní a tedy nejlépe podporované a integrované.
Myslíte, že je lepší KDE nebo Gnome?Pro začátečníky a uživatele-laiky je vhodnější GNOME (aktuální poslední verze řady 2), hlavně pro začátek (to je můj názor). Je to proto, že je jednodušší. Ovšem ani KDE (řady 4) není složité; vyzkoušejte, uvidíte. Prostředí je hodně, jsou mezi nimi (velké) rozdíly, jedno je lepší než druhé, ale proto, aby si každý mohl vybral to, co mu vyhovuje.
Neuděláte chybu, pokud si vyberete nějakou z hlavních, velkých distribucí. Pro vás jako začátečníka bude asi důležité mít systém česky, s českou podporou (fórum, wiki), vyžadující málo práce v terminálu; doporučuju vám Mandrivu nebo Ubuntu. Jak už tady padlo, pravděpodobně v průběhu času vyzkoušíte další distribuce, ale pokud budete jednu znát, případný přechod na jinou distribuci nebude vůbec složitý ani těžký.
Ještě doplnění: Začínáte? Vyzkoušejte několik (dvě až čtyři) hlavních distribucí.
Líbí se, zaujala, přesvědčila vás? Nainstalujte!
Ostatní neřešte. Používejte jednu vybranou.
Pokud nepůjde na vašem hardwaru, zkuste to spravit. Nejde to, i když jste se snažil? Vyzkoušejte jinou, která vás zaujala. Třeba to bude bez problémů.
To, jestli je vybraná distribuce dobrá (pro vás vhodná) a vyhovuje vám, zjistíte až jejím každodenním používáním. Zkuste si zvyknout a vyřešit problémy!
Pokud se ukáže, že to nejde nebo to není ono, získané znalosti a zkušenosti vám budou k užitku.
Tiskni
Sdílej: