Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vsechny ukoly s instalaci za Vas vyresi instalator distribuce. Odinstalaci je treba provest pomoci instalacniho disku s windows tzn obnovit puvodni zavadeni systemu a Linux oddily odstranit pomoci nejakych windows nastroju pro zpravu diskovych oddilu.
Existuje i moznost distribuci nainstalovat jako aplikaci ve windows. Hledejte "wubi" v Googlu.
Ještě mě tak napadlo. Na Windows je možné hacknout cizí Windows, tak že nabootuju z cd a můžu upravit heslo (pokud není šifrovaný disk). Jde to i na Linuxu a pokud ano, jak se tomu účinně bránit, jde např. celý disk zašifrovat?
* sifrovat partice v linuxu lze [napr. http://www.root.cz/clanky/proc-a-jak-na-sifrovani-disku-v-linuxu/ ], doporucuju spis zasifrovat jen urcitou partici [napr hoome adresar] - ja pouzivam truecrypt nebo koukni po netu
Podle mě, pokud zašifruje pouze home, tak tím pořád nevyřeší ten problém, který vzniká při bootování livecd. Šifrovat samozřejmě lze, instalátor fedory a tužímže i ubuntu to má přímo v sobě jako možnost.
Ještě bych dodal, že nejlepší rady získá uživatel většinou na wiki příslušné distribuce.
fixboot /mbr
nebo jak se ta utilitka ve windows jmenuje
5. U této otázky si nejsem jist. Ačkoliv se mi nikdy nestalo že by mi při rozdělování disku na více partition souborový systém havaroval, ale i přesto bych pro jistoto alespoň to nejdůležitější zazálohoval. Člověk nikdy neví, ale já věřím že vše bude v pořádku
Tiskni
Sdílej: