V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Vsechny ukoly s instalaci za Vas vyresi instalator distribuce. Odinstalaci je treba provest pomoci instalacniho disku s windows tzn obnovit puvodni zavadeni systemu a Linux oddily odstranit pomoci nejakych windows nastroju pro zpravu diskovych oddilu.
Existuje i moznost distribuci nainstalovat jako aplikaci ve windows. Hledejte "wubi" v Googlu.
Ještě mě tak napadlo. Na Windows je možné hacknout cizí Windows, tak že nabootuju z cd a můžu upravit heslo (pokud není šifrovaný disk). Jde to i na Linuxu a pokud ano, jak se tomu účinně bránit, jde např. celý disk zašifrovat?
* sifrovat partice v linuxu lze [napr. http://www.root.cz/clanky/proc-a-jak-na-sifrovani-disku-v-linuxu/ ], doporucuju spis zasifrovat jen urcitou partici [napr hoome adresar] - ja pouzivam truecrypt nebo koukni po netu
Podle mě, pokud zašifruje pouze home, tak tím pořád nevyřeší ten problém, který vzniká při bootování livecd. Šifrovat samozřejmě lze, instalátor fedory a tužímže i ubuntu to má přímo v sobě jako možnost.
Ještě bych dodal, že nejlepší rady získá uživatel většinou na wiki příslušné distribuce.
fixboot /mbr
nebo jak se ta utilitka ve windows jmenuje
5. U této otázky si nejsem jist. Ačkoliv se mi nikdy nestalo že by mi při rozdělování disku na více partition souborový systém havaroval, ale i přesto bych pro jistoto alespoň to nejdůležitější zazálohoval. Člověk nikdy neví, ale já věřím že vše bude v pořádku
Tiskni
Sdílej: