Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Vsechny ukoly s instalaci za Vas vyresi instalator distribuce. Odinstalaci je treba provest pomoci instalacniho disku s windows tzn obnovit puvodni zavadeni systemu a Linux oddily odstranit pomoci nejakych windows nastroju pro zpravu diskovych oddilu.
Existuje i moznost distribuci nainstalovat jako aplikaci ve windows. Hledejte "wubi" v Googlu.
Ještě mě tak napadlo. Na Windows je možné hacknout cizí Windows, tak že nabootuju z cd a můžu upravit heslo (pokud není šifrovaný disk). Jde to i na Linuxu a pokud ano, jak se tomu účinně bránit, jde např. celý disk zašifrovat?
* sifrovat partice v linuxu lze [napr. http://www.root.cz/clanky/proc-a-jak-na-sifrovani-disku-v-linuxu/ ], doporucuju spis zasifrovat jen urcitou partici [napr hoome adresar] - ja pouzivam truecrypt nebo koukni po netu
Podle mě, pokud zašifruje pouze home, tak tím pořád nevyřeší ten problém, který vzniká při bootování livecd. Šifrovat samozřejmě lze, instalátor fedory a tužímže i ubuntu to má přímo v sobě jako možnost.
Ještě bych dodal, že nejlepší rady získá uživatel většinou na wiki příslušné distribuce.
fixboot /mbr
nebo jak se ta utilitka ve windows jmenuje
5. U této otázky si nejsem jist. Ačkoliv se mi nikdy nestalo že by mi při rozdělování disku na více partition souborový systém havaroval, ale i přesto bych pro jistoto alespoň to nejdůležitější zazálohoval. Člověk nikdy neví, ale já věřím že vše bude v pořádku
Tiskni Sdílej: