Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Třeba: `md5sum soubor`
Ale je tu menší problém, pokud chceš mít jisté, musíš sehnat MD5 všech souborů v ISO. Do upraveného ISO se dá přidat zvláštní soubor, aby MD5 seděl na ten původní... :)
Ani moc ne... :)
I ochranu u Fedory se dá obejít, že změníš buď hlavní CHEKSUM nebo přibalíš do baličku zvláštní soubor, aby MD5 sedel, o tom je celý předmět na ČVUT o zabezpečení dat.
Praktický neexistuje způsob dokonalého zabezpečení, to co se teď používá je podpis nějaké důvěryhodné společností, kódovací klíče, digitální podpisy, atd. A stále to nestačí :)Např. pro hash algoritmus SHA-1 není v současné době známá kolize. A právě kolize je to oč běží při kontrole integrity. V jistém směru je smutné, že mnoho distribucí pořád používá 18 let starý MD5 algoritmus, který je v současnosti již zlomen.
Něco zásadního mi uniklo, nebo je stav stále takový, že pro MD5 sice umíme generovat kolize, ale neumíme k danému souboru vyrobit kolizi, natož pak vyrobit k němu kolizi, která by vypadala tak, jak potřebujeme? Pokud ne, pak bych si problém "prolomení" MD5 dovolil označit za naprosto podružný v porovnání s daleko zásadnějším problémem, že kdo může na server podvrhnout falešný soubor, může tam téměř jistě vyměnit i ten kontrolní součet. (Kolik procent uživatelů (z těch, kteří vůbec checksumy kontrolují) si stahuje checksumy z jiného zdroje než vlastní soubor?)
Nemluvě o tom, že existují a jsou neprolomitelné hashové funkce SHA-224, SHA-256, SHA-384 a SHA-512.
Neprolomitelné? Kde berete tu jistotu? Nechtěl jste spíš napsat "neprolomené"? Správný paranoik by ovšem řekl "hashovací funkce, o nichž zatím není veřejně známo, že by byly prolomeny". :-)
Tiskni Sdílej: