abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Devely při kompilaci

    27.11.2010 11:48 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Devely při kompilaci
    Přečteno: 138×

    Když kompiluji ze zdrojového kódu, tak si to během kompilace může vyžádat něco. Potom musíme doinstalovat potřebný balík, většinou devel (dev), a pokračujeme v kompilaci dále. Když ale tu vyžádanou věc ve zdrojích softwaru nenajdu, budu muset ten požadavek stáhnout taky v podobě zdrojového kódu, to nakompilovat a nainstalovat potom můžu pokračovat v te původní kompilaci. Pokud si ale ten požadavek budu muset stáhnout v podobě zdrojového kódu, tak ho mám hledat jako devel, nebo nedevel?

    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.

    Odpovědi

    27.11.2010 12:14 1john2 | skóre: 35 | blog: jo12hn | zlín, brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Devely při kompilaci
    pokud dobre rozumim dobr otazce, musite hledat source. v devel balicku jsou jen hlavickove soubory(jen hlavicky funkci, aby kompilator vedel cim se to zivi a kde to zije), kdezto pri kompilaci potrebujete kolmpletni kod...

    co kompilujete tak sloziteho ze to nema dependencies v repu?
    5.12.2010 11:11 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Devely při kompilaci
    co kompilujete tak sloziteho ze to nema dependencies v repu? To není nic neobvyklého, situace, že nemáme požadavek v repozitářích, se může stát při kompilaci skoro čehokoliv. Už se mi to stalo, například když jsem si stáhnul zdrojový kód novější nebo starší verzi Audacity, kterou nemám ve svých repozitářích a pokoušel jsem se to zkompilovat. Vyžádalo si to libwxgtku ale takovou verzi, kterou ve svých repozitářích nemám. Proto mi nezbývalo nic jiného, než si to sehnat v podobě zdrojového kódu. Zastavil jsem se, protože jsem nevěděl, jestli mám ten zdrojový kód hledat jako devel nebo nedevel. Protože když cokoliv kompilujeme, tak se při plnění požadavků doinstalováním balíčků musí vybírat vždycky devely, teď si nejsem jistý, jestli obojí - jak devely tak i nedevely.

    Stejně by bylo nejlepší, kdyby ty tarbaly už měly všechny požadavky obsažené nebo přibalené v sobě a už se nám při kompilaci nic nevyžadovalo.

    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
    5.12.2010 12:41 Atrament
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Devely při kompilaci
    Stejně by bylo nejlepší, kdyby ty tarbaly už měly všechny požadavky obsažené nebo přibalené v sobě a už se nám při kompilaci nic nevyžadovalo.

    Na první pohled to vypadá logicky, že by to tak bylo lepší, ale schválně jestli přijdeš na to proč se to tak nedělá :)

    27.11.2010 12:41 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Devely při kompilaci
    Keď skompiluješ nejakú knižnicu zo zdrojových kódov a potom ju nainštaluješ, tak sa (takmer) vždy nainštalujú aj tie súbory, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v tých devel balíčkoch.
    5.12.2010 11:30 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Devely při kompilaci
    Trochu to upřesním:

    Pokud chceš přeložit program potřebuješ překladač a zdrojové kody toho programu.

    V dokumetaci programu si musíš zjistit jaké další knihovny ten překládaný program potřebuje.

    A tyto knihovny musíš mít nainstalované (nedevel balíček) a aby ten překládaný program věděl co v té knihovně je tak musíš mít i devel balíček.

    Je to rozděleno proto že pokud nepřekládáš programy tak ty soubory co jsou v devel balíčku k běhu programu nepotřebuješ jsou to pouze informace pro překladač a bylo by zbytečné je tam mít.

    Pokud program potřebuje novou knihovnu co není v balíčcích tak si ji stáhneš jako zdrojové kody src balíček a přeložíš potom tam máš všechny soubory a záleží na tobě jak si uděláš balíček.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.