Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Zdravím všechny. Mám problém a nedaří se mi najít řešení.
1. Měl jsem UBUNTU 9.04 a používal k převodu pdftotext pdftotext -enc UTF-8 -eol unix nn$1.pdf o_nn$1.txt Zdrojový pdf je na adrese http://www.nasenoviny.net/inc/nnpage.pdf Výstup byl (ukázka):
Kontrola komínů bude od ledna povinná!
ČIŠTĚNÍ VÁS VYJDE AŽ NA ŠEST TISÍC KORUN
Poberouní - Vlastníte rodinný dům? Máte chatu či chalupu? Pak vám přibyla další povinnost - čištění komínů. Od 1. ledna 2011 začne platit nařízení vlády, které zavádí povinné čištění a kontrolu komínů kominíkem nejméně jednou za rok. Povinnost se týká nejen komínů v rodinných a bytových domech, ale i chat a chalup, v nichž se používá komín k vytápění. Máte-li doma komín na tuhá paliva či krb, můžete si ho vyčistit sami. K tomu ovšem potřebujete patřičné nářadí. Budete potřebovat kominický strojek s lanem a »sluníčkem« nebo kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí. Revize při uvedení nového komínu do provozu, jeho opravě či rekonstrukci a vypálení zadehtovaného komína smí ovšem dělat pouze kominík. Tyto práce se navíc musí předem ohlásit obecnímu či městskému úřadu a také hasičům, aby zajistili požární bezpečnost. Kominíci si podle MF Dnes chtějí za kontrolu komína účtovat 300 korun. Pokud si necháte komín vyčistit, při méně náročné práci to může být v ceně kontroly. Složitější čištění zvedne cenu i na 500, ale třeba také - v případě vypalování komína - až na šest tisíc korun. Po prohlídce a čištění komína od kominíka obdržíte zprávu, kterou se budete prokazovat při případné kontrole úřadů.
Petra FRÝDLOVÁ
Přesně jak jsem chtěl a jásal jsem.
2. Změnil jsem UBUNTU na 10.10. a použitím naprosto stejného příkazu dostanu:
Kontrola komínů bude od ledna povinná! ČIŠTĚNÍ VÁS VYJDE AŽ NA ŠEST TISÍC KORUN Poberouní - Vlastníte rodinný dům? Máte chatu či chalupu? Pak vám přibyla další povinnost - čištění komínů. Od 1. ledna 2011 začne platit nařízení vlády, které zavádí povinné čištění a kontrolu komínů kominíkem nejméně jednou za rok. Povinnost se týká nejen komínů v rodinných a bytových domech, ale i chat a chalup, v nichž se používá komín k vytápění. Máte-li doma komín na tuhá paliva či krb, můžete si ho vyčistit sami. K tomu ovšem potřebujete
Texty jsou zalomeny tak jak jsou vizuálně v pdf Zkoušel jsem měnit -enc i - -eol a nepomáhá
Jediná změna, která proběhla je to povýšení UBUNTU z 9.04 na 10.10, jinak jsem nic nedělal.
Poradí někdo? Díky JoK
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: