Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jak mountnu /var/lock
a /var/run
jako tmpfs?
Testovací prostředí: Fedora 14
Cílové prostředí: CentOS 6
Vzor: Fedora Rawhide
Inspirace: http://comments.gmane.org/gmane.linux.redhat.fedora.devel/143384
Převzal jsem /etc/init/tmpfiles.conf
z upstart-0.6.6-3.fc15, vytvořil adresářovou strukturu v /etc/tmpfiles.d
, nastavil /etc/fstab
. Systém ale nenastartuje a ve verbose protestuje, že neexistují /var/lock/subsys/*
. Zkusil jsem do /etc/init/tmpfiles.conf
přidat obyčejné cp -a
pro jejich zkopírování z /etc/tmpfiles.d
, ale bez výsledku. Kudy dál?
Řešení dotazu:
tmpfs /var/run tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=755 0 0 tmpfs /var/lock tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=775,gid=54 0 0Takze problem bude asi jinde.. NN
#initscripts d /var/lock/subsys 0755 root root - d /var/run/netreport 0775 root root - #libselinux d /var/run/setrans 0755 root root #pamtmp d /var/run/console 0755 root root - d /var/run/faillock 0755 root root - d /var/run/sepermit 0755 root root - #ppp d /var/run/ppp 0755 root rootplus pro vsechny dalsi baliky ktere maji adresar ve /var/{lock,run} baliky si pridavaji vetsinou tyhle zmeny jen pro rawhide takze pro F14 to bude potreba "backportovat" rucne
/etc/tmpfiles.d/
má být přímo ta adresářová sturktura a ne conf soubor s jejím popisem. Vyrobím, otestuju, poreferuju. Díky za nakopnutí. Přinejhorším si stáhnu Rawhide a podívám se, jak to je tam.
Že to musím backportovat ručně je mi jasné.
/etc/tmpfiles.d/tmpfiles.conf
nasypal všechny adresáře (viz příloha), které při instalaci vznikly ve /var/run
a /var/lock
, a ty jsem promazal.
Sice už nekončím na touch
ve /var/lock
, ale u loginu ještě nejsem - opět viz příloha.
var_lock.conf
a var_run.conf
. Tady jsem to nějak nenašel. Soubory si samozřejmě upravím podle sebe. Předem děkuji.
Tiskni
Sdílej: