Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
1. Zakázání IPv6 pomocí sysctl: Vepsat do souboru "/etc/sysctl.conf" následující řádky: #disable ipv6 net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1 2. Zakázání IPv6 přes blacklist: Přidat nakonec souboru "/etc/modprobe.d/blacklist" řádek "blacklist ipv6". 3. Zakázání IPv6 přes grub: Přidat "ipv6.disable=1" do parametru GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru "/etc/default/grub". Řádek bude vypadat nějak takto: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="ipv6.disable=1 quiet splash" Uložit: sudo update-grub
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýKde? Link, prosííím.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.To asi znamená, že ti poskytovatel přidělil IPv6 adresu, ale nefunguje mu IPv6 směrování v síti. To musí být geniální ISP…
To je takové to, jak si Vista udělá tunel přes Teredo a začne do vnitřní sítě posílat RA? Neřešilo se to u IPv4, když byl obdobný problém s DHCP, chytrým switchem, který DHCP broadcasty zablokoval? Nevím, nemám přehled, ale neumožňují už současné switche obdobným způsobem zarazit RA z nepovolených portů?Nikoli Teredo, ale 6to4. Taky nemám přehled o aktuálních switchích. Ale RA-guard je stále ve stádiu draftu.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.Zrovna na rychlost si stěžovat nemůžu. Většinu času mi IPv6 jede bez problémů. Občas je ale problém někde na cestě, protože podle traceroute to projde třeba přes 3 hopy (teď si nejsem úplně jistý termínem) a pak už jen hvězdičky. Pak jsem rád, že ho můžu dočasně vypnout. Jeden čas těch výpadků bylo docela dost, to jsem dokonce přemýšlel o vypnutí IPv6 při startu. Kromě takovýhle problémů nevidím důvod, proč by IPv6 mělo být pomalejší (možná jiná trasa?)
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýTo je podle mě naprostá blbost.
takže proč mít IPv6, když to není potřeba...Je ho potřeba víc než kdy jindy.
Mě třeba čas od času blbne připojení přes v6 a pak jsem rád za možnost ho, aspoň dočasně, vypnoutTam je IMO ale nejjednodušší
ip -6 r d default
, není potřeba se vrtat v modulech, sysctl.conf a podobných.
ip r a default via xyzxyzxyz
Tam je IMO ale nejjednodušší ip -6 r d default,S velkou pravdepodobnosti se tam ta default routa objevila jako dusledek prjateho router advertisementu. Kdyz ji takto odstranis, nejspis se zas za chvili objevi.
/proc/sys/net/ipv6/conf/*/accept_ra
Není. Parametr jádra vypne rodinu AF_INET6. Takže i když máte IPv6 zakompilované přímo do jádra, tak se nepoužije. Parametr jádra je nejúčinnější, protože platí již od bootu.
Tiskni
Sdílej: