Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Na stránkách http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5-dvd a http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5 jsou postupy, pomoci kterých se dá kontrolovat vypálené CD a DVD, což se mi hodí, když ve vypalovacím programu zapomenu během vypalování dát ověření. Jak postup v článku funguje: Když vypálíme ISO obraz na CD nebo DVD, tak ho zkontrolujeme ho příkazem md5sum /dev/sr0
, vypsaný řetěz si zapíšeme, potom zadáme příkaz md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
a vypsaný řetěz si zapíšeme. Oba řetězy potom porovnáme a jestli jsou stejné, máme to vypálené dobře. V příkazu md5sum /dev/sr0
a v příkazu dd if=/dev/sr0 | md5sum
(kterým se dá taky kontrolovat medium) jsem ale musel udělat změnu. Nemůžu používat /dev/sr0, ani /dev/sr1, protože se mi vypíše, že takové zařízení nebo adresa neexistuje. Musel jsem se zjistit skutečný uzel zařízení. Strčil jsem medium do mechaniky, v Konqueroru za umístění napíšu media:/
a potvrdím a zobrazí se mi ikona strčeného CD, DVD. Na to kliknu pravým tlačítkem myši a vyberu vlastnosti a najdu si uzel připojení, což v mojem případě je /dev/hdb (pro nevypalovačku) a /dev/hda (pro vypalovačku.). Tento uzel zařízení jsem potom ověřil příkazem dmesg | grep -i cd | grep -i rom
, který vypíše
hda: HL-DT-STDVD-RAM GH22NP20, ATAPI CD/DVD-ROM drive hdb: HL-DT-STDVD-ROM GDR8164B, ATAPI CD/DVD-ROM drive hda: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(66) Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20Tak jsem nakonec sprovoznil celé postupy těch článků, včetně příkazu
dd if=/dev/hdb | md5sum
, kterým se taky dá kontrolovat medium.
Celou dobu mi porovnávání řetězů fungovalo. Když jsem pálil dobře, tak řetěz media se shoduje s řetězem uloženého ISO obrazu, ze kterého jsem pálil; když jsem pálil blbě, tak se tyto řetězy liší. Jenomže teď mi to takto fungovat přestalo. Řetěz vypáleného media se mi už vždycky liší od řetězu uloženého ISO, ze kterého pálil. A je jedno, jestli medium měřím pomoci dd if=/dev/hdb | md5sum
nebo md5sum /dev/hdb
, oba dávají stejné řetězy a u obou mi vznikl stejný problém. Abych se přesvědčil, že není chyba ve vypalovačce, nebo ve vypálení, udělal jsem zkoušku: Z uloženého ISO obrazu jsem vypálil několik kopií pomoci K3b a nechal to vypálit i z kontrolou. Hlásily se samé úspěchy i při vypalování, i při kontrolách. Potom jsem si nechal pomoci toho postupu vypsat řetěz uloženého ISO, a řetězy DVD. Řetězy všech DVD se shodovaly, ale proti řetězu uloženého ISO se lišily. Abych se přesvědčil, že mi mechaniky blbě nečte, nechal jsem si řetěz vypáleného DVD vypsat tak, že jsem dal DVD nejdříve do jedné mechaniky a potom znovu do druhé mechaniky. A v obou mechanikách byly řetězy stejné.
Celý problém se řešil na http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=12681.0 , ale zatím se problém nepovedl vyřešit.
Řešení dotazu:
Kdysi jsem na to narazil, vše sedělo, data v iso i na placce, háček byl v tom, jak se data načetly = zda se četl celý blok i s prázdným místem nebo jen konec dat - podle toho to mělo dávat (=md5sum) jiné výsledky.
A mohl bych ovlivnit, aby se mi data z media načetly bez prázdného místa? Jak?Kdysi jsem na to narazil, vše sedělo, data v iso i na placce, háček byl v tom, jak se data načetly = zda se četl celý blok i s prázdným místem nebo jen konec dat - podle toho to mělo dávat (=md5sum) jiné výsledky.
Tim, že byste načet počet celých bloků plus jen kus posledního (do velikosti obsazeného místa), když čtete celé médium.
Tiskni
Sdílej: