V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Na stránkách http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5-dvd a http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5 jsou postupy, pomoci kterých se dá kontrolovat vypálené CD a DVD, což se mi hodí, když ve vypalovacím programu zapomenu během vypalování dát ověření. Jak postup v článku funguje: Když vypálíme ISO obraz na CD nebo DVD, tak ho zkontrolujeme ho příkazem md5sum /dev/sr0
, vypsaný řetěz si zapíšeme, potom zadáme příkaz md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
a vypsaný řetěz si zapíšeme. Oba řetězy potom porovnáme a jestli jsou stejné, máme to vypálené dobře. V příkazu md5sum /dev/sr0
a v příkazu dd if=/dev/sr0 | md5sum
(kterým se dá taky kontrolovat medium) jsem ale musel udělat změnu. Nemůžu používat /dev/sr0, ani /dev/sr1, protože se mi vypíše, že takové zařízení nebo adresa neexistuje. Musel jsem se zjistit skutečný uzel zařízení. Strčil jsem medium do mechaniky, v Konqueroru za umístění napíšu media:/
a potvrdím a zobrazí se mi ikona strčeného CD, DVD. Na to kliknu pravým tlačítkem myši a vyberu vlastnosti a najdu si uzel připojení, což v mojem případě je /dev/hdb (pro nevypalovačku) a /dev/hda (pro vypalovačku.). Tento uzel zařízení jsem potom ověřil příkazem dmesg | grep -i cd | grep -i rom
, který vypíše
hda: HL-DT-STDVD-RAM GH22NP20, ATAPI CD/DVD-ROM drive hdb: HL-DT-STDVD-ROM GDR8164B, ATAPI CD/DVD-ROM drive hda: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(66) Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20Tak jsem nakonec sprovoznil celé postupy těch článků, včetně příkazu
dd if=/dev/hdb | md5sum
, kterým se taky dá kontrolovat medium.
Celou dobu mi porovnávání řetězů fungovalo. Když jsem pálil dobře, tak řetěz media se shoduje s řetězem uloženého ISO obrazu, ze kterého jsem pálil; když jsem pálil blbě, tak se tyto řetězy liší. Jenomže teď mi to takto fungovat přestalo. Řetěz vypáleného media se mi už vždycky liší od řetězu uloženého ISO, ze kterého pálil. A je jedno, jestli medium měřím pomoci dd if=/dev/hdb | md5sum
nebo md5sum /dev/hdb
, oba dávají stejné řetězy a u obou mi vznikl stejný problém. Abych se přesvědčil, že není chyba ve vypalovačce, nebo ve vypálení, udělal jsem zkoušku: Z uloženého ISO obrazu jsem vypálil několik kopií pomoci K3b a nechal to vypálit i z kontrolou. Hlásily se samé úspěchy i při vypalování, i při kontrolách. Potom jsem si nechal pomoci toho postupu vypsat řetěz uloženého ISO, a řetězy DVD. Řetězy všech DVD se shodovaly, ale proti řetězu uloženého ISO se lišily. Abych se přesvědčil, že mi mechaniky blbě nečte, nechal jsem si řetěz vypáleného DVD vypsat tak, že jsem dal DVD nejdříve do jedné mechaniky a potom znovu do druhé mechaniky. A v obou mechanikách byly řetězy stejné.
Celý problém se řešil na http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=12681.0 , ale zatím se problém nepovedl vyřešit.
Řešení dotazu:
Kdysi jsem na to narazil, vše sedělo, data v iso i na placce, háček byl v tom, jak se data načetly = zda se četl celý blok i s prázdným místem nebo jen konec dat - podle toho to mělo dávat (=md5sum) jiné výsledky.
A mohl bych ovlivnit, aby se mi data z media načetly bez prázdného místa? Jak?Kdysi jsem na to narazil, vše sedělo, data v iso i na placce, háček byl v tom, jak se data načetly = zda se četl celý blok i s prázdným místem nebo jen konec dat - podle toho to mělo dávat (=md5sum) jiné výsledky.
Tim, že byste načet počet celých bloků plus jen kus posledního (do velikosti obsazeného místa), když čtete celé médium.
Tiskni
Sdílej: