abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?

    29.12.2010 02:59 Pavel
    Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?
    Přečteno: 1017×
    Ahoj,,
    na Linuxu mám SAMBA server, ve kterém je velké množství dat.
    Je to taková směs malých a velkých souborů.

    Při běžném provozu se zde docela často maže a přesouvá, nahrazuje a přepisuje a tak :-)
    Je zde také cca 3GB dat velmi malých souborů (xls dokumenty cca 10-20Kb na soubor = generované reporty).

    Na Windows jsem musel dělat sem tam defragmentaci HDD.

    Jak je to na Linuxu ?
    Je potřeba dělat defragmentaci i zde ?
    Pokud ano, .......jak ?

    Děkuji za vysvětlení / zodpovězení mého dotazu.
    Pavel.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    masomlejn avatar 29.12.2010 06:56 masomlejn | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?
    Ahoj, možná nezodpovím přímo Tvojí otázku ale fragmentaci souboru lze zjistit příkazem filefrag. Taky jsem někde(myslím že zde na ABC) čet, že pokud se zaplní určité procento diskového oddílu začne se projevovat (uplatňovat) fragmentace ukládaných dat. Možným řešením je překopírování dat z tohoto oddílu jinam a jejich zpětné nakopírpvání na původní oddíl. Ale asi bude taky záležet jaký souborový systém na tom disku máš. Ber tyto informace jako neověřené - píšu to ráno, těsně po resuscitaci ze spánku.
    Max avatar 29.12.2010 07:35 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?
    Pročti si třeba toto : Dotaz: Speeddisk: OO Defrag pro Linux?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    29.12.2010 08:30 Mips
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?
    Filesystémy (FS) běžně používané na Linuxu jsou obecně méně náchylné k fragmentaci než Windowsí FS. Ale i tak k fragmentaci dochází, obzvláště při větším zaplnění oddílu (partition).

    Mám zkušenost s výrazným zpomalením ReiserFS při zaplnění nad 80 %: Vyhradil jsem si oddíl s ReiserFS na zdrojáky. Jako verzovací systém jsme v té době používali CVS a kapacita oddílu byla dostatečná s velkou rezervou. Pak jsme přešli z CVS na Mercurial, což znamenalo výrazný nárůst množství lokálně uložených dat (jak celkový objem, tak počet souborů). Po nějaké době jsem si všiml, že buildování trvá nějak dlouho – na mém našlapaném desktopu to trvalo o polovinu déle než některým kolegům na notebooku. Po různých pokusech o zjištění příčiny (a jednom zbytečném přechodu na jinou distribuci) mě napadlo, že by za tím mohl být přechod na Mercurial. Zjistil jsem, že partition je plná asi z 85 %. Po promazání nepoužívaných dat a defragmentaci se doba buildování zkrátila na třetinu.

    Tu defragmentaci jsem udělal jednoduše tak, že jsem data (Mercurial repository) smazal a znovu naklonoval ze vzdálené repository.
    29.12.2010 09:41 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux - defragmentace HDD ? ano či ne ?
    Najjednoduchsi sposob defragmentacie je presunut vsetky udaje na iny oddiel a naspat. Ale ...

    ... ale prvom rade by som zistil, ci defragmentacia ma nejaky meratelny dopad a ci je ten dopad dostatocne velky na to, aby sa nim bolo hodne zaoberat. Celkom by ma zaujimalo, ako sa meral dopad defragmentacie na Windowse, a aky rozdiel bol namerany. Ja len ci neslo o placebo efekt, resp. o kratkodoby efekt umiestnenia defragmentovanych suborov do vyrovnavacej pamate.

    V dotaze sa neuvadza, aky suborovy system sa na danom odiely nachadza. Ako bolo uvedene predrecnikmi, unixove suborove systemy zabranuju fragmentacii "by design", a funguje to velmi dobre, pokial je zaplnenie disku pod 80-90%. Najlepsim pristupom je teda prevencia: drzat vyuzitie disku pod 80%.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.