V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Zdravím snažím se přejít z severu woken na linux. Vše jsem relativně sprovoznil a odpovídá mi to požadaků (dhcp, dns). Skončil jsem u samby kterou jsem nastavil, pustil a po ručním zaregistrování počítače do domény mohu počítač nastavit že je v doméně a běži to. Problém je však když se chci přihlásti uživatelem z domény že mi vyhodí hlášku. System windows nemůže naléz severou kopii vašeho cestovníh profilu atd. s tím že mě přihlásí došasným profile. Koncová pc jsou windows xp možná do budoucna i 7. zkoušel jsem u všejaké nápady a nic mi nepomáhá. Prosím o pomoc zde je muj
smb.conf # from UNKNOWN (0.0.0.0)
# Date: 2011/01/04 19:33:41
[global]
#nazev domeny
workgroup = testdhcp.local
#jmeno pocitace
netbios name = dhcp
#sifrovani hesel
encrypt passwords = yes
#samba jako hlavni domenovz prohlizec domain
master = yes
#samba jako lokalni domenovy prohlizec
local master = yes
#volba primarniho prohlizece
os level = 65
#zabezpeceni
security = user
#samba se stara o prihlaseni do domeny
domain logons = Yes
# cesta pro ukladani sitovych profilu
logon path = \\%L\profiles\%u\%m
#definice automatickeho scripu pridavani do domeny
add machine script = /usr/sbin/useradd -c "Machine account" - /dev/null -g 200 -s /bin/false %u
dns proxy = no
server string = samba 3.5.6-69.fc13
guest ok = no
guest account = nobody
[profiles]
path = /home/roaming
browsable = no
writable = yes
create mask = 0600
directory mask = 0700
[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
writable = yes public = yes
Řešení dotazu:
[PROFILES] comment = Síťové profily uživatelů path = /SMB/PROFILES/%U #Zde si dejte vlastní cestu, %U ponechte na konci! #Bude zastupovat složku se stejným názvem, jako je login. #Samozřejmě složka musí existovat! read only = no create mask = 0600 directory mask = 0700 store dos attributes = yes browseable = yes # Nebo NO, pokud chcete složky skrýt. profile acls = yesA tohle stačí ... ať se podaří.
logon path
.
2a) LOGON_PATH existuje, je tam platný cestovní profil == tento se zkopíruje na PC a s ním se pracuje. Při odhlášení se zkopíruje zpět (možná jen změny). Hrozí ono riziko s přihlášením na více PC zároveň. Profily mají také tendenci narůstat na objemu (vlivem blbě napsaných aplikací, nebo aplikací blbě zkonfigurovaných pro "na desktopu nestandardní" situaci) - lze řešit automatizovanou kontrolou a důslednou konfigurací všech souvisejících věcí. Dále je vhodné cestovní profily mazat z lokální cache, protože když je někde uložen rozbitý profil (a nevíte přesně kde všude), má tento tendenci se kopírovat zpět na server i potom, co tam má uživatel nový opravený profil.
2b) LOGON_PATH neexistuje, ale lze tam zapisovat == PC si zkopíruje výchozí cestovní profil buď z NETLOGON sdílení, nebo není-li tam, tak použije lokální. Počínaje odhlášením vše pracuje jako ve 2a).
2c) LOGON_PATH neexistuje, a uživatel ho nemůže vytvořit (nemá práva zápisu nebo windows vyhodnotí práva té složky jako "špatná" - lze dohledat, souvisí s volbou profile acls
v smb.conf
) == Windows vypíšou hlášku o chybovém stavu, a že se použije dočasný profil, který se při odhlášení zahodí. Tohle je chyba v konfiguraci, a rozhodně bych to nepoužíval. Minimálně vypadá blbě, že to hlásí chybu. Pro "free" stanice slouží řešení zvané mandatory profile.
2d) LOGON_PATH je prázdný -- tj. v smb.conf
je nastavena prázdná hodnota ("logon path = \n
", to \n je odřádkování) == PC pro uživatele použije lokální profil. Tento buď existuje od minula, nebo se vytvoří stejným způsobem jako ve 2b), ale nekopíruje se zpět na server.
2e) Ještě je možné v local group policy nebo v Registry na daném PC úplně zakázat cestovní profily, a pak to odpovídá chování ve 2d).
Používám i to, že obsah smb.conf
lze pomocí parametrů a include
rozlišit pro různé stroje. Takže normálně mají uživatelé cestovní profily, a na speciálních stanicích mají všichni lokální.
A tohle:
Samba neumí vytvářet lokální profily doméních účtů - toto je věc microsoft serveru. Toto lze kombinovat pouze nastvení řízení serveru kerberos za použítím ldap správy účtů. A ani to nemusí vždy být podporováno dle verze Windows.by si zasloužilo bližší vysvětlení. Bohužel nevím, jak je to myšleno. Každopádně Samba3 doménový řadič + Kerberos kombinovat nelze. Kerberos je základní částí Active Directory (což je win doména od Server 2000 výše). Samba4 se snaží (je to ve vývoji) o funkce odpovídající AD. Ještě lze Windows přesvědčit ke spolupráci se samotným Kerberos serverem i bez jakékoliv domény (vyšel tu o tom seriál), ale to nepovažuji za nějak užitečné. Jestli Samba3 používá LDAP, to s tímhle nesouvisí. Ale opět je LDAP jednou z částí AD.
Tiskni
Sdílej: