Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Ahoj, lze ekvivalent tohoto příkazu...
mdadm --build boot --assume-clean --level=1 --raid-devices=2 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_4010080000298191-0:0-part1 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_3710080000715127-0:0-part1
...zapsat do /etc/mdadm.conf? Nejspíš to nejde. Ale co když ano? Tak jsem si říkal, že se raději zeptám.
Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.
<kontext, trochu off-topic>
GRUB 2 bohužel podporuje softwarový RAID a LVM pouze teoreticky, v praxi rozhodně ne. Přesněji, u nějakých prastarých IDE disků si sice poradí, ale jakmile dojde na USB nebo SATA, kde není hned jasné, pod jakým označením BIOS disk zpřístupní, nesvede GRUB 2 naprosto nic. Což je k vzteku. Co kdyby si třeba ty disky v tom svém 1 MB nějak označil, aby je při bootu správně poznal??? Ne, to bychom po něm asi chtěli moc. Člověk zkrátka pro GRUB 2 potřebuje jeden obyčejný oddíl na jednom obyčejném BIOSem zpřístupněném disku. A má-li být ten oddíl zároveň mirrorovaný, jinak než přes „legacy RAID“ to nejde. Ve srovnání se starým GRUBem, který nefungoval ze zásady nikdy, je to sice jistý krok vpřed, ale stále to tak nějak „není ono“...
</kontext, trochu off-topic>
Říkáš přesně to, co jsem už napsal v (off-topic části) dotazu. Samotný dotaz (tedy jak zapsat RAID 1, který nemá metadata, do /etc/mdadm.conf
) to nijak neřeší.
. A na to jsem ti napsal, že že to s metadatama mountovat samostatně jde a grub s tím nemá problém (meta verze 0.9 jak říkal Max). Čili verze bez metadat nedává smysl.Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.
Toto je zcela off-topic odpověď. Mluvíš o něčem úplně jiném, než na co jsem se ptal.
Otázka zněla takto: Jak zapsat softwarové RAID pole, které nemá metadata, do /etc/mdadm.conf
? (A především: Lze to vůbec?) O to tu běží.
<zcela_off_topic>
GRUB (1 ani 2) (a ani žádný jiný bootloader, pokud je mi známo) nezvládá RAID na USB discích ani na SATA v nativním AHCI režimu. Jednoduše proto, že nedokáže předem určit, jak se bude daný disk podle BIOSu jmenovat. A z nějakého nesmyslného důvodu chce GRUB tohle vědět předem, v okamžiku instalace. Rozumnější by od něj bylo trochu si proklepnout ten disk, ze kterého ho BIOS načetl, pak se poohlédnout po všech ostatních BIOSu známých discích a i z nich získat svá data uložená v prvním megabytu... Jenže tohle GRUB neumí a nedělá. Proto nejspíš potřebuje znát přesnou identifikaci disků předem. A proto taky ve většině případů selže na RAIDu i na LVM, jakmile má příslušné pole víc disků.
GRUB 2 používám úspěšně s LVM, ale pouze na notebooku s jedním diskem. Tam (jaká to sláva!) funguje. Jenže aby nabootoval z nějakého RAID | striped LVM | Btrfs pole a aby mu bylo jedno, který z jeho disků je dle BIOSu první, tam se ještě nedopracoval. Třeba za dalších dvacet let...
RAID pole, o které v tomto dotazu jde, žádná metadata nemá. V tom byla pointa celého dotazu.
Ne, nehodlám vytvářet muzejní formát metadat kvůli neschopnému a muzejnímu GRUBu 1. A nepotřebuju bootovat ze softwarového RAIDu, takže k tomu opravdu nemám ani sebemenší důvod.
A ještě jednou připomínám, že o tohle v mé otázce nešlo. To jsem uváděl jen jako komentář na vysvětlenou, proč používám ve 21. století softwarový RAID bez metadat.
</zcela_off_topic>
Tiskni
Sdílej: