LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Co pro to musím udělat, nebo lépe řečeno, co mě čeká ?Mnoho (5 ~ 10) let studia po odpoledních, večerech a nocích, nekonečné ladění konfigurace a pocity vítězství, když to konečně funguje.
Proto se ptám, co je potřeba ? a hlavně kde tyto znalosti získat ? Z literatury ? Kolega mi říkal, že se vše naučil z dokumentačního projektu, ale nevím nevím... Ze školení ? moc jsme jich nenašel ...Praxí, jak jinak. Co zkusit rozjet web/mail/Jabber/backup/GIT server pro kamarády? Co rozchodit uspávání se šifrovaným diskem? Co si postavit server, který bude přes PXE bootovat tlusté klienty? Co postavit WiFi síť s 802.1x RADIUS autentizací? Co zkusit rozjet Linux 2.6 na počítači 486 s 8 MiB RAM?Ze školy ? Kamarád dělá vysokou školu (je u konce) a linux umí nainstalovat to je všechno..
Hlavně ten dotyčný člověk musí mít velkou motivaci se učit novým věcem.
V prvni rade je treba si ujasnit, co to znamena 'profesionalne se zabyvat'. Je zasadni rozdil mezi kernelovym vyvojarem a treba systemovym administratorem, pritom oba mohou byt spickovymi profesionaly. Oboji vyzaduje jinou pripravu, jine znalosti a dovednosti.
Ja osobne jsem administrator. Vystudoval jsem vysokou skolu se zamerenim na IT; pritom zjistil, ze naprostou vetsinu veci pro moji soucasnou praci jsem se naucil sam a jinde. Na druhou stranu pro programatora by byla 'nudna teorie' v oblasti matematiky a softwareoveho inzenyrstvi nezbytna (pokud se tedy budouci programator nehodla omezit na domaci smudlani malych aplikacek).
Pri ziskavani znalosti se mi nejvice osvedcil postup 'stanovit si nejaky ambiciozni cil a pokusit se k nemu dopracovat; pritom jit cestou pokusu a omylu, studovat dokumentaci, hledat na siti, otravovat v konferencich a svoje zname... a nasledne si zajit na skoleni'. Jit na skoleni bez teto pripravy se ukazalo jako neucinne (jako ze jsem tech skoleni absolvoval dost a kvalitnich). Nejaka smysluplna certifikace take neuskodi. Vsechno co udelam si peclive dokumentovat a schovavat (clovek by neveril, jak se mu po letech muze hodit hloupy skriptik v Perlu)
Administrator potrebuje znat hlavne svuj system; na druhou stranu se velmi hodi alespon trochu osahat i veci souvisejici. Doporucuji hlavne site (takovy pekny ambiciozni cil do zacatku muze byt treba 'ziskani CCNA') a operacni systemy pribuzne tomu vyvolenemu (pokud je to Linux, tak treba Solaris, BSD...), nicmene ani uzivatelska znalost Windows vubec neni k zahozeni.
To je par myslenek, ktere mi probehly hlavou a ktere povazuji za podstatne. Nezminuji se o vecech obecnych - ze clovek nesmi zapominat na ostatni lidi a ostatni 'neprofesionalni' veci, ktere k zivotu patri, ze neni jen 'ten muj obor', ze co umis ti nikdo nevezme atd.
Jeste jsem si uvedomil jednu vec, kterou povazuji za samozrejmou, nicmene jak se zda samozrejma neni - jazykem IT je anglictina. Je nezbytne nutne vladnout obstojne alespon technickou anglictinou, jinak se dotycny profesional daleko nedostane.
Proto se ptám, co je potřeba ? a hlavně kde tyto znalosti získat ? Z literatury ? Kolega mi říkal, že se vše naučil z dokumentačního projektu, ale nevím nevím... Ze školení ? moc jsme jich nenašel ...Školení je spousta, ale přihřívám si vlastní polívčičku, takže to více rozebírat nebudu :). Nicméně školení jsou dobrá pro výdělečné lidi z oboru, vyjde to na dost peněz. Co se týče vzdělávání, je pár vysokých škol, kde se dají tyhle věci naučit. Většinou je to ale tak, že škola má výrazně širší záběr a člověk se do hloubky dostane výběrem volitených předmětů apod. Člověk se může učit sám, a to nejlíp vytyčením skutečných cílů, které chce uvést do provozu a následným využitím všeho, co je dostupné. Zdroje na internetu v první řadě, papírová (i elektronická) kniha na cesty občas pomůže.Ze školy ? Kamarád dělá vysokou školu (je u konce) a linux umí
pise se rok 2002 redhat 6.2 468SX 16MB RAM 3G HDD , jako router s wifi na wan a dale na lan s omezovacem rychlosti jo to byla doba ...
Můj názor? Zahoď ubuntu, jsou distribuce které tě naučí mnohé a takové které se snaží aby ses učit nemusel, ubuntu patří do 2. skupiny, tudíž je to k výuce špatná volba.
Dál by bylo dobrý si například pořídit nějaký domácí server, naučit se spoléhat pouze na shell a zahodit tím grafická klikátka, naučíš se pracovat rychle a efektivně.
Určitě se nauč bash a nauč se psát si scripty, k tomu ti pomůže nějaké lehké grafické prostředí, tedy zahoď kde či gnome a používej třeba *box.
Určitě se hodí zvládat i nějaký nízkoúrovňový jazyk, nejlépe čisté c, popřípadě pokud ti nevadí objekty tak c++.
Důležité je odhodlání, ne takové to "měl bych se to naučit protože z toho budou peníze", efektivní je něco ve smyslu "to je zajímavé, jak to asi funguje", ale bývá časté že z toho prvního se časem, nějak automaticky dostaneš k tomu druhému .
Pokud chceš být na profesionální úrovni, tedy na úrovni hluboké znalosti, tak se nevyhneš jádru, začal bych drobnostmi jako kompilace jádra na míru, pokud budeš mít znalost c/c++ tak si prohlížet zdrojáky, případně občas odeslat patch.
Naučit se jak fungují různé služby (http server, dns server, mail server atd..) je naprostý základ, plus samozřejmě konfigurace služeb.
Když píšeš že se orientuješ na bezpečnostní systémy tak asi budeš mít hodně z toho co jsem napsal již za sebou, každopádně držím palce .
Vidím, že na PC máš Ubuntu není přece jenom na desktop lepší ?Jak se to vezme. Mně by to bylo celkem jedno, protože bych si stejně nainstaloval jenom to, co mám teď v Debianu. Pokud bych ale v Ubuntu nainstalovat celý desktop s GNOME, musel bych pak dva dny mazat hovadiny, které si to tam natáhlo (PulseAudio, splashy, GDM… a stejně bych pak nahradil GNOME za Xfce).
Tiskni
Sdílej: