Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
squashfs-tools
a pak už souborový systém rozbalíš a zabalíš snadno.
Díky za odpově'd, k NT nemám přístup a další PC nevlastnímA nemůžeš to udělat z toho LiveCD?
Nevěřím, že nejde přímá editace.S kalkulačkou jde všechno
Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso určené taky jako filesystém pro cd-rom, tak proč né filesystem pro linux.Protože squashfs je komprimovaný pomocí poměrně složitých kompresních algoritmů. Při změně jednoho jediného bitu se musí všechna následující data přepočítat.
Vím že to jde nějak namountovat v linuxusquashfs je pouze pro čtení.
Nemám na něm místo500 MB (s trochou snahy to jde srazit na 200 MB, ale to už je opravdu minimální a nekomfortní systém) na instalaci Debianu se nevyšetří?
nechci přijít o dataNo o ta stejně přijdeš, až ti stávající HDD umře. Jinak Linux se dá nainstalovat i do souboru, takže se nemusí dělat zvláštní partition. Ale myslím si, že změna velikosti VFAT oddílu by měla být bezproblémová.
A na vytvoreni noveho iso nastroj mate ?
Dobra vec je ve Slaxu. Pomuze Vam toto vytvorit nove bootovaci iso. Rozbalte a prolezte, snadno prijdete jak pouzit nastroje od T Matejicka - tvurce Slaxu. Soucasti je tedy i mkisofs.exe pro vytvoreni boot iso obrazu.
>>> Nevěřím, že nejde přímá editace. Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso
Vzdy je treba znovu ulozit cely iso soubor a to i v komercnich nastrojich (poweriso, ultraiso).
Zkratka chcete-li si pridat treba malinky soubor readme.txt do CD instalacky nejake distribuce tak to problem neni, ale bude treba ulozit znovu celych 700 MB dat a nikoliv jen tech par bajtu co ma soubor readme.txt.
To obnasi i uprava v komprimovanem FS squashfs. Vzdy je treba rozbalit, udelat potrebnou zmenu a znovu zabalit. Totez jako u zip, rar, 7zip .....
Potrebujete nastroje unsquashfs a mksquashfs.
Pouzijte tento balik softwaru. Netusim zda pobezi ve win 98. V XP - Seven bezi.
Squashfs ma ruzne verze a Vy nepisete o jakou distribuci se jedna takze budete muset vyzkouset.
Spustte unsquashfs.exe a jako parametr mu dejte nazev souboru filesystem.squashfs.
Defaultne bude rozbalen do automaticky vytvoreneho adresare squashfs-root do stejneho umisteni.
Jak si zmenite co potrebujete tak spustte: mksquashfs.exe squashfs-root/ novy_soubor.squashfs
Aby se Vam s tim lepe bojovalo tak si binarky squashfs spolu s knihovnami nakopirujte nekam do PATH
Nevim zda pochodite pod win 98, ale jak psal jiz Jenda tak Cigwin na tetoz knihovne je zavisly beh spustitelnych souboru bezi az na win NT.
Chapu ... taky mam z minulosti odladene live distro a na nekolika modernich PC jiz narazim na nepodporu sitoveho HW a tak budu casem taky podobne upravovat. Distribuci pouziji moderni kvuliva podpore noveho HW a do ni pridam moje stare skripty, nastaveni, software.
Nastesti to budu cele vytvaret a odladovat na nekolikajdarovem CPU, mnoha GB RAM a ve virtualizovanem prostredi.
Na koncovce vubec nezalezi tak jako v *nixu obecne. Vsak si to hned vyzkousejte.
U squashfs jde spis o ruzne verze. Toto treba vyzkouset. Ja jsem vzdy pouzival squashfs-tool co je v repozitari mnou pouzivane distribuce a nenarazil na nejaky odpor.
Taky jsme Vam tu zapomeli nejprv oznamit ze zastaraly FS FAT jakozto pouzivany FS ve win 98 nepodporuje symlinky a podobne featury modernich FS kterychzto je ve strukture FS jakekoli Linux distribuce mnoho.
Rozbalovani squashfs souboru tedy skonci na spouste chybach a vytvoreni noveho FS tez a navic rozhodne nebude distribuce fungovat.
Squashfs rozbalit ano, ale na disk naformatovany jako ext2,3, 4 ReiserFS. Nekteri tvrdi ze je mozne na NTFS. Ja jsem ponekud skepticky ovsem.
Tiskni
Sdílej: