Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
squashfs-tools
a pak už souborový systém rozbalíš a zabalíš snadno.
Díky za odpově'd, k NT nemám přístup a další PC nevlastnímA nemůžeš to udělat z toho LiveCD?
Nevěřím, že nejde přímá editace.S kalkulačkou jde všechno
Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso určené taky jako filesystém pro cd-rom, tak proč né filesystem pro linux.Protože squashfs je komprimovaný pomocí poměrně složitých kompresních algoritmů. Při změně jednoho jediného bitu se musí všechna následující data přepočítat.
Vím že to jde nějak namountovat v linuxusquashfs je pouze pro čtení.
Nemám na něm místo500 MB (s trochou snahy to jde srazit na 200 MB, ale to už je opravdu minimální a nekomfortní systém) na instalaci Debianu se nevyšetří?
nechci přijít o dataNo o ta stejně přijdeš, až ti stávající HDD umře. Jinak Linux se dá nainstalovat i do souboru, takže se nemusí dělat zvláštní partition. Ale myslím si, že změna velikosti VFAT oddílu by měla být bezproblémová.
A na vytvoreni noveho iso nastroj mate ?
Dobra vec je ve Slaxu. Pomuze Vam toto vytvorit nove bootovaci iso. Rozbalte a prolezte, snadno prijdete jak pouzit nastroje od T Matejicka - tvurce Slaxu. Soucasti je tedy i mkisofs.exe pro vytvoreni boot iso obrazu.
>>> Nevěřím, že nejde přímá editace. Když jde už dávno bežné upravovat samotné iso
Vzdy je treba znovu ulozit cely iso soubor a to i v komercnich nastrojich (poweriso, ultraiso).
Zkratka chcete-li si pridat treba malinky soubor readme.txt do CD instalacky nejake distribuce tak to problem neni, ale bude treba ulozit znovu celych 700 MB dat a nikoliv jen tech par bajtu co ma soubor readme.txt.
To obnasi i uprava v komprimovanem FS squashfs. Vzdy je treba rozbalit, udelat potrebnou zmenu a znovu zabalit. Totez jako u zip, rar, 7zip .....
Potrebujete nastroje unsquashfs a mksquashfs.
Pouzijte tento balik softwaru. Netusim zda pobezi ve win 98. V XP - Seven bezi.
Squashfs ma ruzne verze a Vy nepisete o jakou distribuci se jedna takze budete muset vyzkouset.
Spustte unsquashfs.exe a jako parametr mu dejte nazev souboru filesystem.squashfs.
Defaultne bude rozbalen do automaticky vytvoreneho adresare squashfs-root do stejneho umisteni.
Jak si zmenite co potrebujete tak spustte: mksquashfs.exe squashfs-root/ novy_soubor.squashfs
Aby se Vam s tim lepe bojovalo tak si binarky squashfs spolu s knihovnami nakopirujte nekam do PATH
Nevim zda pochodite pod win 98, ale jak psal jiz Jenda tak Cigwin na tetoz knihovne je zavisly beh spustitelnych souboru bezi az na win NT.
Chapu ... taky mam z minulosti odladene live distro a na nekolika modernich PC jiz narazim na nepodporu sitoveho HW a tak budu casem taky podobne upravovat. Distribuci pouziji moderni kvuliva podpore noveho HW a do ni pridam moje stare skripty, nastaveni, software.
Nastesti to budu cele vytvaret a odladovat na nekolikajdarovem CPU, mnoha GB RAM a ve virtualizovanem prostredi.
Na koncovce vubec nezalezi tak jako v *nixu obecne. Vsak si to hned vyzkousejte.
U squashfs jde spis o ruzne verze. Toto treba vyzkouset. Ja jsem vzdy pouzival squashfs-tool co je v repozitari mnou pouzivane distribuce a nenarazil na nejaky odpor.
Taky jsme Vam tu zapomeli nejprv oznamit ze zastaraly FS FAT jakozto pouzivany FS ve win 98 nepodporuje symlinky a podobne featury modernich FS kterychzto je ve strukture FS jakekoli Linux distribuce mnoho.
Rozbalovani squashfs souboru tedy skonci na spouste chybach a vytvoreni noveho FS tez a navic rozhodne nebude distribuce fungovat.
Squashfs rozbalit ano, ale na disk naformatovany jako ext2,3, 4 ReiserFS. Nekteri tvrdi ze je mozne na NTFS. Ja jsem ponekud skepticky ovsem.
Tiskni
Sdílej: