Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
v debianu mame iceweasel, ackoli vychazi ze starsi verze foxu furt je to jen přebarveny fox.
ad skype
Vyzkoušel jsem i jiné linuxy, ale všude byly pro normálního uživatele problémy.Možná, že kdybys sem ten problém napsal, tak by ti někdo poradil…
Nechápu - jako laik - proč je tolik distribucí linuxu a není taková , která by ve všem fungovala po nainstalování jako třeba win 7.Mně zase nefungují Windows, no. Všechno má nějaké problémy
Díky všem za rady, Debian 6 jsem definitivně opustil, protože se mi nepodařilo to, co jste radili.Taktak, není důvod používat něco, co ti nevyhovuje.
Nainstaloval jsem Ubuntu 10.10 a to je jiné kafe. Vše tam jde nebo to jde jednoduše doinstalovat.Pokud vyhovuje, tím lépe pro tebe. Ubuntu je oblíbená distribuce začátečníků
( Vím, že debian je taky Ubuntu ).Debian existoval dávno před Ubuntu.
Nechápu - jako laik - proč je tolik distribucí linuxuA chápeš jako laik, proč je tolik operačních systémů? Ona takzvaná linuxová distribuce je totiž jenom operační systém, složení z mnoha stavebních bloků. Jádro, nazývané Linux (což se ne úplně přesně přenáší na pojmenování celku), je jen jedním z nich. Každý si může udělat vlastní linuxovou distribuci a mnoho lidí či skupin tak učinilo. Neexistuje rozumný důvod tomu bránit.
a není taková , která by ve všem fungovala po nainstalování jako třeba win 7.Pokud vezmeš v úvahu všechny možná nasazení linuxových distribucí, zjistíš, že Win7 ve většině případů fungovat nebude. A dokonce i když porovnáš funkční desktop s linuxovou distribuců a funkční desktop s windows, obojí bez aplikací mimo distribuci.... Win7 z toho opět vyjdou jako chudáček, který nic neumí. Když takové Win7 dáš někomu na počítač, tak si ti bude pořád stěžovat, že mu nejdou otevírat přílohy a budeš muset doinstalovat externí software. Mimochodem, laik nemusí zůstat úplným laikem, stačí trocha zájmu :).
Tiskni
Sdílej: