abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | IT novinky

    Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:11 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 12:22 | Nová verze

    Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    18.7. 14:22 | Nová verze

    HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 13:44 | Komunita

    Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 13:22 | Komunita

    Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 13:00 | IT novinky

    Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 02:55 | Bezpečnostní upozornění

    Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.7. 16:55 | Zajímavý software

    pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2184 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Linux na HTPC

    5.3.2011 12:08 Tharo
    Linux na HTPC
    Přečteno: 1429×
    Ahoj, vybírám Linuxovou distribuci na HTPC a potřeboval bych poradit. Potřebuju něco jednoduchého co by dokázal obsluhovat i člověk který Linux nikdy neviděl a co by zvládl nainstalovat a zprovoznit né zrovna nejzkušenější uživatel Linuxu :) Bude to sloužit na sledování a nahrávání tv, přehrávání DVD a Blu-Ray a pod. Potřebuji tam rozjet tv tuner CableStar HD2 s CI modulem. Jinak hardware je následující:

    Procesor: Intel Core i5-661 3.33 GHz (Dual Core) Základovka: Gigabyte H55M-UD2H RAM: 4GB (2x2GB) Kingston HyperX Blu HDD: Western Digital WD10EURS Green Power for AV Mechnika: BD-COMBO LG CH10LS Zvukovka:CREATIVE SB X-Fi Titanium Fatal1ty PRO (zatím neosazena) TV-Tuner: TechniSat CableStar HD 2

    Díky za rady

    Odpovědi

    5.3.2011 12:11 Tharo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na HTPC
    A abych nezapoměl samozřejmě vypalování filmů na DVD
    5.3.2011 13:50 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na HTPC
    Řeším podobné zadání už delší dobu. Na linuxu neznám žádné jednoduché a 100% spolehlivé řešení. Na přehrávání je pěkný XBMC, podpora PVR pomocí VDR a vnsiserver pluginu je už relativně stabilní. To relativně ale znamená, že se XBMC prostě občas sekne a musíš ho shodit natvrdo kill -15. To samozřejmě jde řešit přes dálkáč. Pálení DVD možná umí nějaké pluginy XBMC, normální pálicí softy budou boj ovládat dálkáčem na TV. Mám to tak, že mám 15" LCD pro brouzdání a neTV funkce s klávesnicí a myší a HDMI s dálkáčem do plazmy. Tím nepotřebuji vše ovládat přes dálkáč na TV, což vše dost zjednodušuje. Samozřejmě jsou pak takové funkce složitější na ovládání pro nezasvěcené.

    K ripování DVD stejně skončíš u DVDFabu pod wine, žádný linuxový ripovací soft (a nejlepší je k9copy) neskousne novější ochrany.

    Zvolil jsem arch, protože je potřeba spoustu softu kompilovat z repozitářů (xbmc, ovladače liplianin pro mou i tvou TV kartu, novější VDR) a v AURu už toho je spoustu. Ubuntu má staré knihovny, se kterými dnes nebo za pár měsíců nepůjdou zkompilovat potřebné softy. Navíc je to rolling updates, takže nezastará, což je pro mě důležité.

    Ale dal už jsem tomu hodně přes sto hodin čistého času, takže pokud to opravdu nemáš jako koníček a nechceš se docela dost učit, tak bych to upřímně nedoporučil. Spíš koupit hotový HD linuxový přijímač za sedm tisíc s vychytaným firmwarem.
    5.3.2011 16:48 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na HTPC
    jak řešíš u xbmc ( jestli řešít) TV tuner ? já se používám mythtv.. ale po pravdě má své mouchy a instalace na centos - který jsem na tom počítači měl už předtím - užíván jak testovací web, nebyla zrovna procházka růžovým sadem...
    5.3.2011 17:08 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na HTPC
    DVB-T/S backend řeší vdr. XBMC je z větve s podporou PVR https://github.com/opdenkamp/xbmc , s VDR to komunikuje přes VNSI plugin. Kompilaci balíků řeším upraveným PKGBUILDem z archvdr http://sourceforge.net/projects/archvdr/ . Funguje to celkem obstojně, bohužel zatím neumí time shift (tedy pozastavit obraz), jenom klasické nahrávání. To je blbý. Má to mouchy, ale vývoj jde docela rychle dopředu. Nic lepšího jsem nenašel.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.