Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Nikdy jsem osobně dualboot nepotřeboval, ale co jsem četl, tak je potřeba nejdřív naistalovat windows a až potom linux (je to tak jednodušší). Na webu existuje spousta návodů, viz třeba Průvodce instalací Ubuntu nebo How to dual-boot, řešilo se to často i tady, např. Dotaz: SUSE dual boot s windows 7.
Tipnul bych si, že spolu instalací windows jste nechtě předinstalovaný linux odstranil a možná i trochu změnil původní rozdělení disku? :) Podíval bych se na to rozdělení disku a zkusil nainstalovat opensuse znovu, instalace je docela návodná...
Projížděl jsem i různá fóra a zřejmě se asi jedná o to, že Win přepisuje boot soubor.Ano, přesně tak tomu je, Windows jsou natolik pružně napsaný operační systém, že jejich autoři nepočítají s tím, že by mohly být nainstalovány k jinému systému, a tak, když nainstalujete nejprve Linux a pak teprve Windows, dojde k tomu, že Windows přepíšou Linuxu MBR a nelze jej nabootovat. Řešení je následující: vezměte instalační médium Vaší SUSE, vložte jej do mechaniky a po naběhnutí instalace zvolte Opravit zavaděč (netuším přesně ve kterém kroku to je, ale mělo by to být hned na začátku, kde se vybírá, zda chcete udělat novou instalaci nebo opravu staré). SUSE opraví MBR a tuším, že do startovního menu i přidá doinstalované Windows 7.
Tiskni
Sdílej: