Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Řešení dotazu:
Protocol 2 PermitRootLogin no AllowUsers jirka@192.168.1.99v
/etc/ssh/sshd_config
.
Protocol 2 //tato položka tam byla stejna, nic jsem nedelal PermitRootLogin no //tuto polozku jsem zmenil na no, bylo tam yes AllowUsers ja@mojeipadresa //toto jsem vložil na konec radkuRestartoval jsem SSH server a vysledek? Nemuzu se prihlasit ani jako uzivatel ja ani jako uzivatel root Tak že jsem v prdeli a nevím co ted.. :(
Mne to funguje presne jak ma podle tohoto navodu.
asi mas spatnou ip , vyzkousej jen :
AllowUsers ja
mistoAllowUsers ja@mojeipadresa
/etc/init.d/ssh reload
, které načte novou konfiguraci, ale neuřízne stávající spojenírestart
mě neuřízl aktivní spojení, stále fungovalo.
restart
neuřízne spojení ani v Debianu. Je to nezbytné, protože poinstalační skripty provádějí automatický restart služeb (kvůli aplikaci bezpečnostních záplat), ale jejich instalace může být z SSH.
Nezkusil jsem následující, ale zkoušel bych ...
Mít zálohovanou konfiguraci potřebného démona někde na disku, nastavit sleep třeba na 15 minut, až sleep vyprší, zkopíruje zvolenou konfiguraci démona na místo a restartuje službu. Tj. pokud se neuříznu, zkopírování zastavim ručně. Pokud se uříznu, za 15 minut se mi služba restartuje do dřívějšího nastavení a můžu to zkusit znova. Tj. kdo zná Cisco a "reload in Xminutes", tak tomu taková konstrukce je asi známá.
Samozřejmě to pouštět ve screenu.
Nemáte k danému postupu připomínky nebo zlepšení?
ja@mojeipadresa
(s takovou mojeipadresa
, jaka se k serveru dostane, nevím v jaké síti jste a kudy jdete…).
Tiskni
Sdílej: