Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Co je pre teba dolezite: pekne prostredie. s tym by nemal byt problem, su tu dve hlavne, KDE a GNOME, je na tebe, ktore si vyberies. Okrem tychto dvoch este existuje vela inych, spomeniem len LXDE alebo XFCE, ktore je v novej verzii tiez celkom podarene.
Z distribucii je v podstate jedno aku si zvolis, avsak nie vsetky distribucie sa jednoducho instaluju, ako napriklad arch, alebo gentoo, tie su skor pre skusenejsich pouzivatelov
Ako zaciatocnikovi by som ti odporucil jednu z tycho distribucii: ubuntu, opensuse, mandrivu, cent os alebo fedoru, ktore sa aj jednoducho instaluju a pouzivaju.
velmi uzitocnou vecou pri prechode je dualboot, alebo odporucam namiesto priamej instalacie vyskusat ubuntu cez wubi. To ti dovoli pouzivat ubuntu bez nutnosti instalovat system na fyzicku particiu (je to trosku pomalsie, ako keby bol system nainstalovany na fyzickom disku, ale to je subjektivny nazor). Alebo existuju este LIVE CD kde si mozes system skusit a ziztit aku podporu ma pre tvoj HW.
Ja osobne som skusil vela distribucii, pocnuc knopixom cez debiana az po archlinux, ale vzdy som sa vratil k opensuse, ktore je jednoduche na spravu a pouzivanie. Je to na tebe, aky system si zvolis.
snad som ti trosku pomohol... ;)
Můj názor: Příkazový řádek až na prvním místě. Bez znalosti Bashe či jiného shellu a dalších programů typu grep, find, awk, sed... to prostě nejde. Resp. často to jde, ale silně neefektivně.
Myslim, ze bych zacal pres cygwin, aby jsi si zvykl na prikazouvou radku, kterou uvidis kazdy den.Nevidím jediný důvod :).
Jednoduchost a intuitivni ovladani je dost subjektivni pozadavek, ale muzu ti rict rovnou, ze jednoduche to nebude a je prakticky jedno, jakou distribuci si vyberes.Zbytečná mystifikace.
V dobách, kdy jsem zkoušel jak Ubuntu, tak Kubuntu, platilo, že Kubuntu bylo spíš jenom taková vedlejší odnož (obsahovalo dost chyb). Hlavní bylo Ubuntu. A myslím, že je to i teď.
Občas s nimi problémy jsouNo právě.
ale poslední verze je dobře udělanáAle to nikdy nevíš dopředu. U LTS je o chlup vyšší pravděpodobnost bezproblémového fungování. A když jsi hodně opatrný, tak si počkáš pár týdnů od vydání x.y LTS. Nebo rovnou na x.y.1 LTS.
switcher? ja na switchovanie pouzivam IOS :).
Tiskni
Sdílej: