Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
jaký systém by mi nejvíce usnadnil se s linuxem naučitNaučit se používat anebo spravovat? Pokud chcete pouze používat systém k práci nebo zábavě, doporučuji Ubuntu. Pokud se v tom chcete hrabat, abyste získal plně funkční systém, doporučuji cokoliv jiného (např. Gentoo, Arch... protože ty vás k tomu donutí, a stejně budete asi ze zvědavosti provádět turistiku).
Výběr distribuce záleží na tom, jaké máte vědomosti, ambice, ochotu učit se (novým věcem)... Také záleží, na co budete systém používat.
Doporučuju začít s Ubuntu nebo Mandrivou... Teprve, až se bude cítit na víc, tak můžete zaplout do vod Arch Linuxu nebo Slackwaru nebo Gentoo nebo Debianu aj. Ale taky můžete skončit u Ubuntu, Mandrivy...
Kdysi jsem začínal na Mandrivě, tenkrát to byl Mandrake a bylo to super. V Mandrivě jsou tzv. DRAKE udělátka (mcc - mandriva control centrum), která spoustu věcí nastaví a udělají za Vás. Což je super pro začátečníky. V podstatě se v Mandrivě přestal používat příkazový řádek, takřka vše lze nastavit pomocí grafických klikátek. To je výhodné pro ty, co linux ještě neviděli a marně by hledali Ovládací panely . Důležité je nainstalovat, seznámit se se systémem, kouknout, jaké se používají programy apod. Pak si vyzkoušet prostředí KDE, Gnome, případně další.
Po nějaké době bych si stáhnul Ubuntu, nainstaloval a vyzkoušel. Nebo můžete na disk nainstalovat hned obě distribuce a srovnávat od začátku, není problém. Pak můžete porovnávat. Na internetu je možno nalézt mnoho recenzí k různým distribucím. Pravdou je, že každý výrobce distribuce má preferované prostředí. V Mandrivě je to KDE, v Ubuntu Gnome. Takže následně bych vybíral i po této stránce. Někomu se líbí holky, někdo zas rád vdolky. Takže bude záležet jen na Vás, na Vaší svobodné volbě, kterou distribuci a které pracovní prostředí si oblíbíte. Pokud se Vám to zalíbí a budete se chtít dozvědět něco více, tak jak pro Mandrivu tak pro Ubuntu vychází k vydání distribuce knížka, nabitá ohromnou spoustou informací o distribuci, ale i o linuxu obecně. Tato investice se určitě vyplatí. Tuším, že knihy lze nalézt i v normálních knihkupectvích, vždy jsem je tam viděl.
Důležitou součástí linuxu je internet, kde se hledá a opravdu najde řešení případných problémů. Jsou to hlavně diskuzní fóra, kde lze se zeptat a načerpat spoustu informací. Většinou už někdo daný problém řešil.
Závěrem chci říci, že opravdu nejde získat přesnou radu, co si dát jako hlavní systém na počítač. Protože to záleží na Vás, co si oblíbíte a co Vám bude vyhovovat. Každý jsme jiný. Přeji hezkou zábavu s linuxem.
Tiskni
Sdílej: