Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ok, zkusim to jinak: jak pripojit wokenni terminal servery k sambe (jak nastavit sambu)pripojit terminal server do sambackej domeny. popripade namapovat prihlasovanych userov do skupiny "remote desktop users".
...aby na nich (a pouze na nich) byly zachovany "roaming" uzivatelsky profily?to uz je vecou nastavenia systemovej politky. ak raz na sambe povolite romaingove profily, budu povolene na kazdom domain member stroji pokym mu to explicitne nenastavite inak. pripadne ma napada este druhha moznost: pre vsetky tri terminal servery bude platit na samba serveri ina hodnota konfiguracnej direktivy
logon path
ako pre ostatnych clenov domeny. je to vlastne samba konfiguracia costomizovana podla domain klienta, ktory sa na nu pripaja.
logon path
. Ve výchozí konfiguraci (jak Samby tak Win) se použijí roaming profily - tj. při přihlášení se profil ze samba serveru kopíruje na klienta, při odhlášení zpět; je třeba dát pozor na přihlášení na více klientech najednou.
Co je potřeba udělat, je na terminal serveru přidat uživatele (nebo celé skupiny) do lokální skupiny "Remote Desktop Users", jinak jim není dovoleno vzdálené přihlášení (lze tím řídít, kdo na term. server může a kdo ne). Možná na tohle je ono klikátko v LAM. Já to řeším vytvořením obyčejné skupiny na samba serveru (v LDAPu), kterou pak na terminal serverech přidám do "Remote Desktop Users".
logon path =
, windows terminal server je tez pripojen (nove), ale u toho (techto - budou 2 az 3) bych potreboval nastavit jiny chovani tak, aby profil nebyl lokalni, ale "roaming" ... zkusim se podivat po moznostech, ktere zminoval timeos - tedy nastaveni nejake logovaci politiky jen vuci urcitym clenum domeny (pokud je to mozne) .... doufam, ze vyse uvedene dava smysl, neumim se uz moc cesky vyjadrit [global]
sekce do smb.conf
dát:
# /etc/samba.smb.conf
...
[global]
...
include = /etc/samba/machines/%m
[homes]
...
A pak si udělat soubor např. /etc/samba/machines/tserver1
:
# /etc/samba/machines/tserver1
logon path = \\%N\%U\.tsprofile
- pro každý terminal server takový soubor se stejným obsahem. Přesně takhle to používám, a funguje to.
Tiskni
Sdílej: