abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 17:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Bezpečnostní upozornění

    V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:00 | IT novinky

    I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 07:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.11. 21:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.11. 16:22 | Nová verze

    Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.11. 16:11 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
     (39%)
     (22%)
     (39%)
    Celkem 18 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?

    17.4.2011 21:42 jardík
    dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Přečteno: 241×
    Zdar, dělám referát na téma knihovny v linuxu a potřebuju se zeptat jestli to pojmenovávám správně. Ve zkratce: Píši, že existují programátorské knihovny a pokud se rozhodneme využít tyto knihovny a hovoříme o dynamickém linkování, potom programátorská knihovna slouží k překladu naší aplikace a volání kódu z programátorské aplikace- ale již runtime verze.

    Píši to správně? Je slovo runtime použito správně? Není místo dynamicky linkované použito na linuxu slovo sdílená knihovna? Co když, používáme statické linkování? To se potom sdílená nepoužívá, velikost programu naboptnala... ale tahle varianta se v Linuxu nepoužívá co? Tady se preferuje vše sdílet a vytvářet závislosti. Píši to ok?

    Díky za pomoc začátečníkovi :)

    Odpovědi

    18.4.2011 00:12 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Knihovna rozhodně neslouží k překladu aplikace, na to je překladač. Knihovny poskytují snadno použitelné řešení programátorských problémů (exportované funkce).

    Dynamické knihovny se mohou linkovat (spojovat s programem) při kompilaci (compile time linking), takové knihovny potom program vyžaduje pro spuštění, nebo při běhu (run time linking), bez kterých se program obejde; těm druhým se říká moduly nebo plug-iny.

    Rozdíl mezi dynamickou (tou linkovanou při kompilaci) a statickou knihovnou je v tom, kde se po kompilaci nachází — statická knihovna je při kompilaci vložena dovnitř kódu programu (chová se jako součást programu), dynamická zůstává samostatná a použije se teprve při spuštění.

    Používání dynamických knihoven se preferuje, protože při opravě chyby v dynamické knihovně stačí nainstalovat novou verzi oné knihovny a všechny programy, které ji používají, jsou automaticky chráněné, zatímco u statických knihoven by se musely nahradit všechny programy. Dynamické knihovny také umožňují lepší využití paměti (v paměti je taková knihovna jenom jednou) a některé další triky (sdílení dat mezi více aplikacemi, hookování = nahrazování funkcí z jedné knihovny jinou, upravenou implementací ap.). Na druhou stranu ze stejného důvodu se někde preferuje používání statických knihoven: aplikace závislá na novější verzi knihovny nemůže ohrozit bezpečnost jiné aplikace, která byla důkladně otestována se starší verzí knihovny; pokud by se použily dynamické knihovny, ta první aplikace natáhne do systému novější verzi té knihovny, která ale nemusí být dostatečně otestovaná jako starší verze a tak může obsahovat vážné chyby. Stejně tak funkce statické knihovny nelze hookovat a tedy třeba přidat před kontrolu hesla jeho vypsání nějakému útočníkovi (což by šlo, pokud by heslo kontrolovala dynamická knihovna).
    Pavel Stárek avatar 18.4.2011 16:24 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Spíš než programátorská knihovna by se hodilo slovo "development package - vývojový balíček, někdy i SDK jehož součástí jsou různé podpůrné programy". Tedy je to soubor (ve smyslu směs, není jeden) hlavičkových souborů (v nich jsou jednak deklarace funkcí a i některých struktur, konstant atd.) a rovněž tak (většinou) bývá jeho součástí *.a soubor (archiv objektových souborů *.o), který slouží právě ke statickému linkování (skutečně je buď celý, nebo jeho jednotlivé části podle funkcí které jsou použity přilepen k výslednému spustitelnému souboru).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    Pavel Stárek avatar 18.4.2011 16:28 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Tedy obvykle to bývá tak, že při instalaci většiny distribucí se hlavně instalují jen "runtime" balíčky (obsahují soubory třeba libaa.0.55.so - to je v principu shared object, ve Windows známý též jako DLL), ale pokud potřebuji napsat program, který využívá funkce z knihovny libaa tak si musím nainstalovat ještě balíček libaa-devel (pojmenování se liší distribuce od distribuce). Ale jsou i distribuce (například Slackware), kde je vše součástí jednoho balíčku.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.