abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 583 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?

    17.4.2011 21:42 jardík
    dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Přečteno: 260×
    Zdar, dělám referát na téma knihovny v linuxu a potřebuju se zeptat jestli to pojmenovávám správně. Ve zkratce: Píši, že existují programátorské knihovny a pokud se rozhodneme využít tyto knihovny a hovoříme o dynamickém linkování, potom programátorská knihovna slouží k překladu naší aplikace a volání kódu z programátorské aplikace- ale již runtime verze.

    Píši to správně? Je slovo runtime použito správně? Není místo dynamicky linkované použito na linuxu slovo sdílená knihovna? Co když, používáme statické linkování? To se potom sdílená nepoužívá, velikost programu naboptnala... ale tahle varianta se v Linuxu nepoužívá co? Tady se preferuje vše sdílet a vytvářet závislosti. Píši to ok?

    Díky za pomoc začátečníkovi :)

    Odpovědi

    18.4.2011 00:12 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Knihovna rozhodně neslouží k překladu aplikace, na to je překladač. Knihovny poskytují snadno použitelné řešení programátorských problémů (exportované funkce).

    Dynamické knihovny se mohou linkovat (spojovat s programem) při kompilaci (compile time linking), takové knihovny potom program vyžaduje pro spuštění, nebo při běhu (run time linking), bez kterých se program obejde; těm druhým se říká moduly nebo plug-iny.

    Rozdíl mezi dynamickou (tou linkovanou při kompilaci) a statickou knihovnou je v tom, kde se po kompilaci nachází — statická knihovna je při kompilaci vložena dovnitř kódu programu (chová se jako součást programu), dynamická zůstává samostatná a použije se teprve při spuštění.

    Používání dynamických knihoven se preferuje, protože při opravě chyby v dynamické knihovně stačí nainstalovat novou verzi oné knihovny a všechny programy, které ji používají, jsou automaticky chráněné, zatímco u statických knihoven by se musely nahradit všechny programy. Dynamické knihovny také umožňují lepší využití paměti (v paměti je taková knihovna jenom jednou) a některé další triky (sdílení dat mezi více aplikacemi, hookování = nahrazování funkcí z jedné knihovny jinou, upravenou implementací ap.). Na druhou stranu ze stejného důvodu se někde preferuje používání statických knihoven: aplikace závislá na novější verzi knihovny nemůže ohrozit bezpečnost jiné aplikace, která byla důkladně otestována se starší verzí knihovny; pokud by se použily dynamické knihovny, ta první aplikace natáhne do systému novější verzi té knihovny, která ale nemusí být dostatečně otestovaná jako starší verze a tak může obsahovat vážné chyby. Stejně tak funkce statické knihovny nelze hookovat a tedy třeba přidat před kontrolu hesla jeho vypsání nějakému útočníkovi (což by šlo, pokud by heslo kontrolovala dynamická knihovna).
    Pavel Stárek avatar 18.4.2011 16:24 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Spíš než programátorská knihovna by se hodilo slovo "development package - vývojový balíček, někdy i SDK jehož součástí jsou různé podpůrné programy". Tedy je to soubor (ve smyslu směs, není jeden) hlavičkových souborů (v nich jsou jednak deklarace funkcí a i některých struktur, konstant atd.) a rovněž tak (většinou) bývá jeho součástí *.a soubor (archiv objektových souborů *.o), který slouží právě ke statickému linkování (skutečně je buď celý, nebo jeho jednotlivé části podle funkcí které jsou použity přilepen k výslednému spustitelnému souboru).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    Pavel Stárek avatar 18.4.2011 16:28 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Tedy obvykle to bývá tak, že při instalaci většiny distribucí se hlavně instalují jen "runtime" balíčky (obsahují soubory třeba libaa.0.55.so - to je v principu shared object, ve Windows známý též jako DLL), ale pokud potřebuji napsat program, který využívá funkce z knihovny libaa tak si musím nainstalovat ještě balíček libaa-devel (pojmenování se liší distribuce od distribuce). Ale jsou i distribuce (například Slackware), kde je vše součástí jednoho balíčku.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.