Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ahoj,
možná budu vypadat jako sadista, hovado, neznalec, ..., ale jedná se o server, kde provozuju několik menších/větších webů (prezentací/eshopů, dl. server), ... a občas si hraju s konfigurací (testuju výkon při různém nastavení, občas i drasticky "přehazuju" Apache s Nginx a další operace podobného typu) ..nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Pro vývoj menších projektů jsem začal používat bzr
, ale teď mi hlásí
aborting commit write group: MemoryError() bzr: out of memory
..tak nevím, jestli se štvát s commity po jednotlivých částech s tím, že to pak bude fungovat dobře a nebo použít úplně něco jiného? ..díky
Řešení dotazu:
odpovím si sám - měl bych se dívat na název stroje (mám stejné názvy účtu na PC a na srv a nevšiml jsem si, že nejsem připojený přes SSH ale že jsem na localhostu
) ..no, a chyba tam byla protože se udělala rekurze, takže velikost nabobtnala..
na serveru to jinak funguje parádně (indexováno cca 27 GB dat)
rdiff-backup
se mi jeví jako daleko vhodnější způsob verzujícího zálohování než nástroje specificky vyladěné na ruční práci s kódem.
Jako pochopím použití VCS na adresáře s konfigurací, ale na živá data nebo celý systém moc ne.
díky za tip. S pomocí bzr
jsem nakonec zálohoval "jen" /etc/ a /var/, ale je fakt, že tam je hodně balastu, který tam nemusí být a není pro mě důležité vidět změny.
určitě vyzkouším
Tiskni
Sdílej: