Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
ipconfig eth0 10.0.0.2 up; route add default gw 10.0.0.1 dev eth0
(masky jsou jasné - 255.255.255.0
). Zde je asi vše dobře.
Na windows mám 2 síťovky, jedna v netu
192.168.1.20
, bránu má 192.168.1.1
, net normálně funguje.
Druhou síťovku (do které je zapojený debian) jsem nastavil na ip 10.0.0.1
.
Stroje se vzájemně pingnou, ale z debianu se nedostanu ani na výchozí bránu 192.168.1.1
. Kde může být problém? Musím tedy nastavit na windows routování do sítě 10.0.0.0
?
IP forwarding jsem nastavil dle tohoto (regedit IPEnableRouter + restart + 2x "netsh routing ip nat install ...").
Jde nějak ve windows ověřit, že ip forwarding opravdu jede (jinak než wiresharkem)?
Díky za tipy
Řešení dotazu:
Třeba routování na Windows Server, nemohu si stěžovat. To funguje precizně. Sice postup konfigurace pokulhává za iptables, ale nechá se to provádět.Jestli se routování v Linuxu pokoušíte nastavovat pomocí
iptables
, musí vám jako ucházející router připadat i krabička od sirek – routování v Linuxu se nastavuje příkazem ip
, iptables
slouží ke konfiguraci firewallu…
Ovšem pravidla pro směrování je chain FORWARD v IPTABLESTo jsou pravidla pro filtrování (firewall), ne pravidla pro směrování, ty se nastavují příkazem
ip
.
ip
ACL pravidla pro směrování ? Ty jsem celou dobu měl na mysli. To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip
se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?
Ok, tak jak tedy nastavím pomocí ip ACL pravidla pro směrování?To je pro mě novinka, že se bavíme o nějakých ACL. Ale když na to přijde, tak v manuálové stránce je popsána i taková funkcionalita.
Ty jsem celou dobu měl na mysli.To jsem ale nemohl tušit, navíc se z nějakého záhadného důvodu vyhýbáš běžné terminologii.
To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?Příkazem ip se nastavuje celá škála věcí okolo síťování, včetně toho, čemu se na linuxu říká routovací pravidla a včetně možnosti nějakou komunikaci blokovat. Firewall je ale samozřejmě mnohem jemnější a popravdě řečeno netfilter/iptables umějí zase daleko víc než jen fungovat jako ACL. Viz třeba tabulky nat a mangle. Část funkcionality je mezi ip a iptables svým způsobem duplicitní.
Dobrý den, pánové, vyřešeno to žel není - windows jsou Win 7 (při win XP by to už jelo) a při nastavení IPEnableRouter = 1 přestane jít internet.Prestal jit internet? Ze jsem si toho nevsiml
Hlavně ale netuším, co nastavit jako výchozí bránu.To musí snad být z topologie sítě zřejmé, co je výchozí brána, ne? Tady asi nebude hlavní problém v ovládání těch windows.
Jinak, nefunguje to na 100% proto, že brána 192.168.1.1 neví, kudy zpět do sítě 10.0.0.0/24Měl jsem pocit, že příkaz route by provedlo samotné "nastavení síťového mostu", ale k tomu bych potřeboval vidět obě sítě.
"Topologie sítě" byla popsána hned na začátku, ne? :).Ne.
Konkrétní odpověď je zřejmě problémNa blbou otázku blbá odpověď, takže asi tak. Alespoň na bezplatném fóru, kde není třeba se o tazatele starat jako o poloboha..
Tiskni
Sdílej: