Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
ipconfig eth0 10.0.0.2 up; route add default gw 10.0.0.1 dev eth0
(masky jsou jasné - 255.255.255.0
). Zde je asi vše dobře.
Na windows mám 2 síťovky, jedna v netu
192.168.1.20
, bránu má 192.168.1.1
, net normálně funguje.
Druhou síťovku (do které je zapojený debian) jsem nastavil na ip 10.0.0.1
.
Stroje se vzájemně pingnou, ale z debianu se nedostanu ani na výchozí bránu 192.168.1.1
. Kde může být problém? Musím tedy nastavit na windows routování do sítě 10.0.0.0
?
IP forwarding jsem nastavil dle tohoto (regedit IPEnableRouter + restart + 2x "netsh routing ip nat install ...").
Jde nějak ve windows ověřit, že ip forwarding opravdu jede (jinak než wiresharkem)?
Díky za tipy
Řešení dotazu:
Třeba routování na Windows Server, nemohu si stěžovat. To funguje precizně. Sice postup konfigurace pokulhává za iptables, ale nechá se to provádět.Jestli se routování v Linuxu pokoušíte nastavovat pomocí
iptables
, musí vám jako ucházející router připadat i krabička od sirek – routování v Linuxu se nastavuje příkazem ip
, iptables
slouží ke konfiguraci firewallu…
Ovšem pravidla pro směrování je chain FORWARD v IPTABLESTo jsou pravidla pro filtrování (firewall), ne pravidla pro směrování, ty se nastavují příkazem
ip
.
ip
ACL pravidla pro směrování ? Ty jsem celou dobu měl na mysli. To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip
se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?
Ok, tak jak tedy nastavím pomocí ip ACL pravidla pro směrování?To je pro mě novinka, že se bavíme o nějakých ACL. Ale když na to přijde, tak v manuálové stránce je popsána i taková funkcionalita.
Ty jsem celou dobu měl na mysli.To jsem ale nemohl tušit, navíc se z nějakého záhadného důvodu vyhýbáš běžné terminologii.
To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?Příkazem ip se nastavuje celá škála věcí okolo síťování, včetně toho, čemu se na linuxu říká routovací pravidla a včetně možnosti nějakou komunikaci blokovat. Firewall je ale samozřejmě mnohem jemnější a popravdě řečeno netfilter/iptables umějí zase daleko víc než jen fungovat jako ACL. Viz třeba tabulky nat a mangle. Část funkcionality je mezi ip a iptables svým způsobem duplicitní.
Dobrý den, pánové, vyřešeno to žel není - windows jsou Win 7 (při win XP by to už jelo) a při nastavení IPEnableRouter = 1 přestane jít internet.Prestal jit internet? Ze jsem si toho nevsiml
Hlavně ale netuším, co nastavit jako výchozí bránu.To musí snad být z topologie sítě zřejmé, co je výchozí brána, ne? Tady asi nebude hlavní problém v ovládání těch windows.
Jinak, nefunguje to na 100% proto, že brána 192.168.1.1 neví, kudy zpět do sítě 10.0.0.0/24Měl jsem pocit, že příkaz route by provedlo samotné "nastavení síťového mostu", ale k tomu bych potřeboval vidět obě sítě.
"Topologie sítě" byla popsána hned na začátku, ne? :).Ne.
Konkrétní odpověď je zřejmě problémNa blbou otázku blbá odpověď, takže asi tak. Alespoň na bezplatném fóru, kde není třeba se o tazatele starat jako o poloboha..
Tiskni
Sdílej: